Úvod Z DOMOVA Gyimesi priznáva, že dodanie stíhačiek na Ukrajinu vytvára ústavnoprávny i morálny problém

Gyimesi priznáva, že dodanie stíhačiek na Ukrajinu vytvára ústavnoprávny i morálny problém

György Gyimesi. (Foto: archív)

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera na online rokovaní rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Heger deklaroval, že medzinárodná dohoda bola schválená vládou jednohlasne a v súlade s Ústavou SR. Tvrdí, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta tvrdenia, že sa týmto krokom Slovensko zaťahuje do vojny.

Dodanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine a spôsob, akým to vláda v poverení chce urobiť, vytvára ústavnoprávny i morálny problém. V diskusnej relácii RTVS to uviedol poslanec parlamentu za OĽaNO György Gyimesi.

Gyimesimu nestačí argument poverenej vlády Eduarda Hegera, že forma bilaterálnej zmluvy „ošetrí“ súlad s ústavou. Upozornil, že v prípade darovania stíhačiek ako vojenského materiálu ide o zmluvu vojenskej povahy. „O takýchto vojenských zmluvách musí rozhodnúť parlament,“ povedal.

Je presvedčený, že vláda v otázke darovania stíhačiek nezastupuje názor Slovenska. „Ľudia sa boja. Oni ich nerešpektovali, ale silou pretlačili darovanie lietadiel na Ukrajinu,“ skonštatoval s tým, že tento krok vzbudil u ľudí strach.

Hnutie Republika vyzýva opozíciu, aby sa v súvislosti s darovaním stíhačiek Mig-29 Ukrajine spoločne obrátili na Ústavný súd SR. Odovzdanie stíhačiek by malo byť podľa Republiky do rozhodnutia súdu zastavené.

„Vyzývame kolegov z opozície, najmä zo Smeru, aby sme sa obrátili na Ústavný súd so žiadosťou o predbežné opatrenie a zastavenie odovzdania migov, kým o tom riadne nerozhodne Ústavný súd. Hnutie Republika na to zatiaľ v Národnej rade SR dostatok poslancov, žiaľ, nemá, inak by sme to urobili už dávno,“ povedal predseda hnutia Milan Uhrík.

Rozhodnutie o darovaní stíhačiek je podľa hnutia protiústavné. Hovorí tiež o zrade, ohrození bezpečnosti Slovenska a zaťahovaní krajiny do vojny. „Obišli parlament, obišli diskusiu, obišli právnikov. Desí ma, ako sa prezidentka Čaputová tomuto všetkému len prizerá,“ zdôraznil Uhrík.

Opozičný Smer-SD avizuje trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s rozhodnutím dočasne poverenej vlády poskytnúť stíhačky MiG-29 Ukrajine.

Obráti sa aj na predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy. Ako na mediálnom brífingu poukázal líder strany Robert Fico, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.

„Nikto neukázal nijakú právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne,“ vyhlásil Fico. Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet. Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné a zároveň nebezpečné politické gesto. Päť bojových lietadiel schopných letu podľa poslanca nezmení nič na priebehu vojny. Krok hodnotí ako akt otvoreného nepriateľstva proti Ruskej federácii.

Pýta sa, čo viedlo vládu a prezidentku k tomu, aby s poskytnutím techniky súhlasili. Slovensko sa podľa neho zaťahuje do vojnového konfliktu. Strana naďalej odmieta akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Je otvorená humanitárnej pomoci, pomoci pri rekonštrukcii krajiny či ľuďom utekajúcim pred konfliktom.

Foto: archív