Úvod ZO ZAHRANIČIA Zrážky na cestách sú podľa britských výskumníkov jednou z najčastejších príčin smrti...

Zrážky na cestách sú podľa britských výskumníkov jednou z najčastejších príčin smrti zvierat

Foto: archív

Dôsledky úhynu pri kolíziách s vozidlami na cestách sú pre populácie zvierat na celom svete „oveľa šokujúcejšie“, ako sa doteraz predpokladalo, upozornili britskí výskumníci. Zrážky na cestách sa stali najčastejšou príčinou smrti pri 28 percentách všetkých 150 skúmaných populácií zvierat – pred chorobami, lovom a predátormi.

Podľa vedcov ich zistenia nedávno publikované v časopise Biological Reviews naznačujú, že niektoré populácie cicavcov by v dôsledku toto mohli dosiahnuť kritickú hranicu, ktorá sa v prípade prekročenia môže stať nezvratnou.

„Kým sa hrubé počty takto zabitých zvierat môžu zdať relatívne nízke, úhyn zvierat na cestách v dôsledku kolízií s vozidlami môže priamo alebo nepriamo prispieť k tomu, že miera úmrtnosti presiahne mieru reprodukcie a populácie sa stanú zraniteľnými,“ upozornila vedúca výskumníčka Lauren Mooreová z univerzity v Nottighame.

Kým v Británii ohrozuje úmrtnosť na cestách predovšetkým populácie ježov a tchorov, v celosvetovom meradle ide najmä o tasmánskych diablov (Austrália), vačice virgínske (USA), líšky ostrovné (Kalifornia) či africké divoké psy (subsaharská Afrika) či veverice líščie (Severná Amerika). Ohrozené sú však aj populácie líšok, vlkov, medveďov a ďalších cicavcov.