Úvod Z DOMOVA Hamran: Dôvera v políciu rastie

Hamran: Dôvera v políciu rastie

Štefan Hamran. (Foto: archív)

Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej a Roberta Fica. Podľa neho dôvera v políciu rastie, čo podoprel najnovšími prieskumami agentúry AKO. Tie mali ukázť, že polícii dôveruje 62 percent ľudí. Hamran dodal, že od roku 2013 sa dôvera pohybovala okolo 40 percent.

Fico podľa Hamrana systematicky dehonestuje prácu policajtov, spochybňuje prebiehajúce vyšetrovania a odbornú autoritu vyšetrovateľov či prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. “Keď trojnásobný bývalý premiér začne spochybňovať súdne rozhodnutia, myslím si, že zásadným spôsobom spochybňuje základné princípy fungovania právneho štátu,“ dodal Hamran.

Zastal sa vyšetrovateľov a povedal, že politický vplyv v polícii “prestal”. Prezident PZ je presvedčený, že nielen policajný manažment by mal mať záujem na tom, aby stúpala dôvera v políciu. Aj od politikov očakáva, že nebudú vyvolávať kroky smerujúce k tomu, aby bola dôvera v políciu znižovaná.

„Hanbil by som sa kritizovať nový policajný manažment, ak by som mal na čele policajného zboru nominantov, ktorých mali oni,“ poznamenal. V reakcii na kritiku exministerky Sakovej, ktorá na sociálnej sieti hodnotila nedostatok policajtov a zhoršujúcu sa nedôveru občanov v políciu a poukazovala, že v PZ chýba 2000 policajtov, uviedol, že to nie je novinka.

„Za posledných 12 rokov máme štatistiky, kde sme zistili, že len dva kalendárne roky mali prílev policajtov vyšší ako odlev,“ uviedol Hamran. Počas spomínaného obdobia boli podľa jeho slov osem rokov ministrami vnútra nominanti Smeru-SD.