Úvod Z DOMOVA Machaj bude od Hegera pýtať peniaze na dofinancovanie spravodajstva RTVS

Machaj bude od Hegera pýtať peniaze na dofinancovanie spravodajstva RTVS

Ľuboš Machaj. (Foto: archív)

Nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj požiadal o stretnutie s predsedom vlády Eduardom Hegerom. Plánuje s ním rokovať o nevyhnutnom riešení finančných zdrojov pre telerozhlas. „V týchto dňoch sme dostali doteraz neuvoľnené finančné prostriedky v rámci zmluvy so štátom a tiež kompenzácií za nižšie príjmy z koncesionárskych poplatkov.

Jeseň by sme mali mať ako-tak pokrytú, situácia je však naďalej komplikovaná, keďže tieto prostriedky nemôžeme použiť na spravodajstvo,“ upozornil Machaj. Priznal, že od októbra vznikne pri financovaní spravodajstva „diera“, aj preto sa chce stretnúť s kompetentnými orgánmi a pripraviť takisto podklad pre ministerstvo financií.

„Verím, že sa nám podarí spolu s predstaviteľmi štátu nájsť riešenie, lebo ak by sme nedostali prostriedky, ktoré očakávame, museli by sme pristúpiť k zásadnejším ekonomickým opatreniam,“ varoval nový šéf RTVS.

Novovymenovaná riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Mária Hlucháňová priznala, že finančne nie je do konca roka zabezpečené vysielania spravodajského kanálu 24. „Od financií sa odvíja celkovo aj možnosť do budúcnosti kvalitne nastaviť tento spravodajský program so všetkým, čo má mať,“ doplnila.

Machaj tiež zverejnil personálne zmeny v inštitúcii, ktoré súvisia s obmenou manažmentu. Okrem novej šéfky spravodajstva a nového riaditeľa programových služieb STV Vincenta Štofaníka sa vo vedení RTVS objaví Matúš Miklošík, ktorý na poste riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa nahradí Mareka Knuta.

Machaj pripomenul aj zmenu na poste riaditeľa programových služieb SRo, novým šéfom sa stal Ľuboš Černák, do funkcie riaditeľky spoločnosti Media RTVS nastúpila Miriam Kittlerová. Zmena príde aj vo vedení sekcie ekonomiky, od septembra ju bude viesť Daniela Vašinová. Novou vedúcou sekcie marketingu bude Zuzana Ťapáková. „K ďalším personálnym zmenám ešte príde,“ potvrdil Machaj.