Úvod ZO ZAHRANIČIA Hana Zagorová oslávila 75. narodeniny

Hana Zagorová oslávila 75. narodeniny

Hana Zagorová. (Foto: archív)

Česká speváčka, textárka, herečka a moderátorka, jedna z najúspešnejších osobností českej populárnej hudby Hana Zagorová oslávila 6. septembra 75 rokov. V rokoch 1977 – 1985 obsadzovala v kategórii ženských interpretiek prvé miesto v česko-slovenskej ankete Zlatý Slávik.

Hana Zagorová sa narodila 6. septembra 1946 v obci Petřkovice pri Ostrave. Otec bol stavebným inžinierom a matka pracovala ako učiteľka. Po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole študovala v rokoch 1964 – 1968 herectvo na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

Svojím speváckym výkonom zaujala už v roku 1963 v súťaži Hledáme nové talenty. Začala spolupracovať s Ostravským rozhlasovým orchestrom a so skupinou Flamingo. V roku 1968 v ankete Zlatý slávik obsadila piate miesto. Supraphon jej v tom istom roku vydal pieseň Svatej kluk. Ďalším hitom, ktorý prispel k speváčkinej popularite, bola skladba Honey.

V roku 1969 sa presťahovala do Prahy. S orchestrom Václava Záhradníka nahrala svoju prvú LP platňu s názvom Bludička (1971). Účinkovala v pražskom divadle Apollo a spolupracovala s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu. V rokoch 1972 – 1974 hosťovala v Divadle Semafor v úspešnej inscenácii Kytice, ktorá vznikla na motívy básnickej zbierky Karla Jaromíra Erbena.

Pre speváčku bolo dôležité spojenie s basgitaristom Karlom Vágnerom v roku 1973. Umelec zostavil sprievodný orchester, ktorý zároveň aj viedol. Stal sa autorom mnohých Zagorovej piesní a spolu dosiahli veľké profesionálne úspechy.

Pôsobil ako jej hudobný aranžér, producent aj manažér. Zagorová vystupovala so speváckym partnerom Michalom Prokopom, ktorého v roku 1975 vystriedal Petr Rezek. S ním nahrala úspešné duetá ako Asi, asi, Duhová víla alebo Dotazník.

Obľúbenú pieseň Setkání naspievala s talianskym spevákom Drupim, s ktorým istý čas koncertovala. Z obdobia 70. rokov sú známe skladby Tanečnice, Já jsem tvá neznámá, Maluj zase obrázky, či Kdyby se vrátil čas.

V roku 1980 si zahrala jednu z hlavných úloh vo filmovom muzikáli Trhák, práve z tejto snímky pochádza duet so slovenským hercom Jurajom Kukurom s názvom Lásko, amore. V tomto období začala vystupovať s tanečno-speváckou dvojicou Petrom Kotvaldom a Stanislavom Hložkom. Okrem iných skladieb s nimi naspievala hit Můj čas, ktorá sprevádzala populárny česko-slovenský seriál Sanitka.

V roku 1983 získala titul zaslúžilej umelkyne aj Zlatú platňu Supraphonu za vyše milión predaných nosičov. Speváčke v 80. rokoch vyšli známe albumy Střípky (1981), Světlo a Stín (1982), Mimořádná linka (1983), Co stalo se, stalo (1984), Sítě kroků tvých (1985) alebo Živá voda (1988).

V roku 1989 v spolupráci s nemeckou televíziou nakrútila muzikálovú rozprávku Peter Pan, kde stvárnila postavu matky. V júni toho istého roka sa podpísala pod petíciu Několik vět, ktorá žiadala od komunistickej moci väčší rozsah občianskych slobôd.

Foto: archív

V roku 1991 vydala Zagorová šansónový album Rozhovor v tichu. Po rozvode prvého manželstva s tanečníkom Vlastimilom Harapesom sa v roku 1992 stala manželkou slovenského tenoristu Štefana Margitu. S ním v tom čase nahrala albumy Ave (1994) a Ave 2. (1996).

V rokoch 1993 – 1998 moderovala vlastnú televíznu reláciu Když nemůžu spát. Zo zábavného programu, ktorý pripravovala speváčka spolu s manželom Štefanom Margitom, vzišlo CD a DVD Hogo Fogo (2011).

V nedávnych rokoch vznikli albumy ako napríklad Vyznání (2014), O lásce (2016) alebo Já nemám strach (2018). V roku 2014 získala Diamantovú platňu Supraphonu za vyše 10 miliónov predaných nosičov.

Akadémia populárnej hudby ju v apríli 2015 uviedla do Siene slávy českej populárnej hudby. Minulý rok Zagorovej vyšlo CD pod názvom Konečně společně, ktoré nahrala spolu s manželom. V spolupráci s publicistom Petrom Mackom zmapovala dôležité udalosti života v knihe, ktorá vyšla v auguste tohto roka s názvom Naprosto nezbytná Hana Zagorová.