Úvod Z DOMOVA Heger: Ak sa lockdown uvoľní, tak iba pre zaočkovaných

Heger: Ak sa lockdown uvoľní, tak iba pre zaočkovaných

Eduard Heger. (Foto: archív)

V stredu uplynú dva týždne lockdownu. To, či je nutné ho predĺžiť, rieši konzílium odborníkov. Politici koalície v tejto otázke nie sú jednotní. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si myslí, že je potrebné sledovať trend nových prípadov a tiež hospitalizácií.

„Hlavné je, že lockdown nebudem prehodnocovať ja. Je dôležité, aby to prehodnotili ľudia, ktorí tomu rozumejú,“ povedal novinárom predseda vlády Eduard Heger. Rozhodnutie o prípadnom predĺžení lockdownu by podľa premiéra malo vychádzať z dát, ktoré mal preštudovať minister zdravotníctva. O podobe lockdownu by sa malo rozhodnúť najneskôr v stredu.

Minister hospodárstva Richard Sulík sa domnieva, že bolo chybou vyhlásiť lockdown pre všetkých. „Bola chyba, že sme to zavreli,“ uviedol a dodal: „Zatvorené obchody pre všetkých považujem za chybu, podporujeme tým iba zahraničné reťazce.“

Okrem toho Sulík ďalší lockdown pre všetkých nepodporí, nebude proti iba v tom prípade, ak sa uvoľnia opatrenia pre očkovaných. Iný názor má Miloš Svrček z koaličného hnutia Sme rodina. V diskusnej relácii RTVS uviedol, že opatrenia boli od začiatku príliš mierne, rozhodne sa podľa neho mali zavrieť školy, ale SaS návrh vetovala.

Vyjadril sa tiež k návrhu ministra financií Igora Matoviča k stoeurovým poukazom na energie za očkovanie pre seniorov. Motiváciu seniorov na očkovanie považuje za pozitívnu.

„Každé jedno euro chceme zacieliť tak, aby sa pomohlo seniorom s jedlom, energiami, ako aj stimulovalo očkovanie. Rovnako by bolo možné preniesť tento bonus aj na iného člena rodiny,“ dodal.

Richard Raši z Hlasu-SD návrh Matoviča s poukazmi pre seniorov kritizoval. Nepáči sa mu, že Matovič svoje rozhodnutia nekonzultuje s koalíciou. Poukazy považuje za rýchle a nedokončené riešenie. Raši navrhuje dať 200 eur seniorom a zvyšok by mohol ísť na očkovaciu kampaň. Hlas-SD aj Sme rodina odmietajú povinné očkovanie.

Heger už naznačil, že ak by sa nejaké by uvoľňovanie opatrení schválilo, bude sa týkať len očkovaných ľudí a tých, čo už ochorenie COVID-19 prekonali. Opätovne vyzval opozičných lídrov na očkovanie. Potvrdil, že s celou koalíciou diskutoval o povinnom očkovaní, no dohoda ešte neexistuje.