Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúšania povstali proti “covid fašizmu”: protesty sú na dennom poriadku

Rakúšania povstali proti “covid fašizmu”: protesty sú na dennom poriadku

Foto: archív

Podľa policajných zdrojov vyšlo v sobotu popoludňajších hodinách do ulíc Viedne zhruba 40.000 ľudí, ktorí protestovali proti protipandemickým opatreniam v krajine a povinnému očkovaniu. Polícia označila situáciu za “mimoriadne dynamickú a miestami neprehľadnú”, pričom prišlo aj k prelomeniu jednej bariéry a nasadeniu slzotvorného plynu.

Množstvo ľudí sa zhromaždilo na rôznych miestach rakúskej metropoly, aby sa vzápätí vybrali smerom na námestie Heldenplatz, kde sa konalo najväčšie protestné zhromaždenie. Podľa polície prišlo aj k odpaľovaniu pyrotechniky.

Polícia nasadila približne 1200 svojich príslušníkov a prišlo aj k zatýkaniu pre podozrenia z odporu proti štátnej moci. Policajti tiež udeľovali pokuty za nedodržanie povinnosti nosenia respirátorov – drvivá väčšina protestujúcich ich nemala.

Medzi účastníkmi zhromaždení bolo aj mnoho rodín s deťmi, ľudia držali nad hlavami transparenty so sloganmi „Ruky preč od našich detí!“, “Nie sme nevoľníci ani poddaní!”, „Očkovanie je genocída!”, „Neočkovaní = prirodzene zdraví”, “Klamárske médiá” či “Myslíme samostatne”.

Protestné akcie zorganizovali občianske združenia a opozičná FPÖ, ktorá sa ako jediná parlamentná strana otvorene stavia proti povinnému očkovaniu. FPÖ podľa jej predsedu Herberta Kickla nebojuje proti očkovaniu ako takému, ale bojuje za slobodu voľby a za to, aby nebol nijaký občan diskriminovaný len preto, že vakcínu z akéhokoľvek dôvodu odmietol.

FPÖ považuje za nepredstaviteľné, aby v Rakúsku existoval čo len jediný občan, ktorému by bolo očkovanie nanútené – či už priamo, alebo nepriamo. Okrem každodenných protestov strana plánuje ďalší veľký protest na 11. decembra.

V prejavoch rečíkov odznelo, že rakúski občania sú sklamaní a šokovaní konaním vlastnej vlády. Stratili ilúzie a cítia sa byť oklamaní politikmi, ktorých si zvolili, aby konali v ich prospech. V tejto súvislosti sa objavilo aj slovné spojenie “covid fašizmus”, ktoré v krajine, kde sa narodil Adolf Hitler, znie mimoriadne varovne.

O tom, že situácia je v rakúskej spoločnosti napätá, svedčí i fakt, že so samotnej vládnej strany ÖVP húfne odchádzajú jej členovia vrátane dlhoročných straníckych funkcionárov. Za jeden z najzávažnejších dôvodov považujú práve tlak vrcholových predstaviteľov strany na povinné očkovanie obyvateľstva.

Foto: archív