Úvod Z DOMOVA Heger: Dohodli sme sa na zmene ústavy a predčasných voľbách. Pellegrini: Na...

Heger: Dohodli sme sa na zmene ústavy a predčasných voľbách. Pellegrini: Na odkladanie volieb do septembra nie je dôvod

Foto: archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová napriek neplatnosti sobotného referenda považuje vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu za nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente. Jej stanovisko tlmočil hovorca Martin Strižinec.

Predstavitelia bývalej koalície sa medzitým dohodli na texte zmeny Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátenie voleného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia pléna zákonodarného zboru.

Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra. Po rokovaniach o tom médiá informoval dočasne poverený premiér Eduard Heger. Predseda vlády predpokladá, že dohodnutá zmena ústavy by sa mohla odsúhlasiť hneď po prerokovaní v parlamente.

Zmenu podľa neho podporí klub OĽaNO vrátane Občiansko-demokratickej platformy, ktorá z neho odišla, Sme rodina a SaS. „V takomto prípade by počty mali sedieť,“ uviedol. Ďalšie rokovanie tak už podľa jeho slov potrebné nebude, majú sa len doladiť detaily návrhu.

Heger tiež ozrejmil, že súčasťou návrhu je aj to, že zmeniť volebný systém bude možné len deväťdesiatimi hlasmi poslancov, nie sedemdesiatimi šiestimi. „Teraz je dôležité, aby demokratické strany ukázali zodpovednosť,“ podčiarkol s tým, že termín volieb je známy a ak chcú “demokratické strany” získať dôveru občanov, musia im ukázať, že vedia spolu vládnuť a vychádzať.

Predseda SaS Richard Sulík rovnako hovorí o dohode. Definitívne to však podľa jeho slov bude vtedy, keď exministerka spravodlivosti Mária Kolíková pošle kolegom návrh a oni dohodu potvrdia. SaS si podľa jeho slov nekládla podmienky a s kompromisným termínom volieb 30. septembra “vie žiť”. Dodal, že skorší termín nebol v hre.

Na výsledky rokovaní niekdajších koaličných lídrov reagoval predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Ako povedal, na odkladanie predčasných parlamentných volieb do septembra nie je nijaký racionálny dôvod. Žiada ich termín najneskôr do konca júna.

„Vyzývame vládne strany, aby namiesto svojich vlastných politických záujmov uprednostnili záujem Slovenska a dohodli sa na termíne volieb najneskôr do konca júna,“ uviedol v stanovisku Pellegrini. Vláda podľa neho nemá dôveru parlamentu a ani všetky svoje právomoci.

„Nikdy v slovenskej histórii sa nestalo, aby takáto vláda bez akéhokoľvek mandátu vládla ešte deväť mesiacov po svojom páde a nikdy nebola potreba zodpovednej a kompetentnej vlády väčšia ako dnes,“ dodal.

Ako minimálnu slušnosť k občanom požaduje Hlas-SD od vládnej koalície uvedenie aspoň jedného rozumného dôvodu, prečo by mali byť voľby až v septembri. „Igor Matovič tára o akejsi psej povinnosti samozvaných demokratov nedopustiť voľby čím skôr, lebo by nedopadli podľa ich chorých predstáv, ale podľa vôle ľudu.

Richard Sulík otvorene hovorí, že do septembra ešte treba stihnúť niekoho zavrieť,“ myslí si Pellegrini. Dočasne poverený premiér Eduard Heger zasa podľa neho potrebuje čas na vznik svojej novej strany. Pellegrini to považuje za výsmech do očí občanom, ktorí prišli hlasovať v referende, a tiež tým, čo podľa prieskumov žiadajú predčasné voľby čím skôr.

Peter Pellegrini. (Foto: archív)