Úvod Z DOMOVA Heger: Fico sa nesmie vrátiť, inak bude Slovensko opäť čierna diera

Heger: Fico sa nesmie vrátiť, inak bude Slovensko opäť čierna diera

Eduard Heger. (Foto: archív)

Líder Smeru-SD Robert Fico ohrozuje dobré vzťahy Slovenska so spojencami. Vyhlásil to dočasne poverený premiér Eduard Heger. Poukázal pritom na stretnutie predstaviteľov Smeru s veľvyslancami. Fico počas neho uviedol, že v prípade účasti Smeru vo vláde zastaví vojenské dodávky na Ukrajinu, keďže podľa neho nie sú riešením.

„Zaujímalo by ma, ako chce Robert Fico, keď už sa vidí vo vláde, touto agresívnou rétorikou udržať spojencov na našej strane,“ uviedol Heger. Slovensko sa podľa jeho slov nesmie vrátiť v čase. „Už sme raz zažili ten pocit, keď sa o našej krajine hovorilo ako o čiernej diere,“ doplnil premiér.

Fico stretnutie s veľvyslancami označil za užitočné. Ako povedal, zhodli sa v tom, že ľuďom postihnutým vojnou treba pomáhať zásielkami humanitárnej pomoci. Líder Smeru zopakoval, že dodávky zbraní na Ukrajinu a protiruské sankcie sú iba predlžovaním agónie. Veľvyslancom vyčítal, že EÚ nemá zahraničnú politiku a mierovú iniciatívu.

Zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska podľa neho nikto nespochybňoval. Veľvyslanci tlmočili Smeru svoje obavy zo zahraničnopolitickej orientácie strany, na sociálnej sieti o tom informovalo francúzske veľvyslanectvo na Slovensku. Zdôraznili potrebu politickej, vojenskej, hospodárskej a finančnej podpory Ukrajiny zo strany partnerov z EÚ a spojencov z NATO.

Heger skritizoval aj Ficove výroky na adresu polície. Odsúdil “vyhrážanie sa” vyšetrovateľom odobratím výsluhových dôchodkov aj ich prirovnávanie k Štátnej bezpečnosti.

Fico v piatok označil obvinenie exministra vnútra Roberta Kaliňáka za politicky motivovaný proces. Kritizoval postup polície i vyšetrovateľku Moniku Barčákovú, ktorá podľa neho nie je nestranná.