Úvod Z DOMOVA Heger klame, že nevedel o úlohe zničiť Smer, tvrdí Fico

Heger klame, že nevedel o úlohe zničiť Smer, tvrdí Fico

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Dočasne poverený premiér Eduard Heger klame, keď tvrdí, že nevedel o manipuláciách trestných konaní a úlohe zničiť Smer-SD. Uviedol to predseda strany Robert Fico, odvolávajúc na nahrávky potvrdzujúce stretnutie Hegera so šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským.

„O všetkom bol informovaný, vedel o objednávke na Smer a so všetkým súhlasil. A čo je horšie, on týchto čurilovcov, zločincov, ako aj tých zločincov na špeciálnej prokuratúre chránil,“ zdôraznil Fico.

Na mediálnom brífingu následne pustil nahrávky Kaľavského, v ktorých hovorí, aké metódy policajti a vyšetrovatelia NAKA používali. Podľa Fica mal o metódach informovať aj Hegera, ktorý mal následne kontaktovať Igora Matoviča a Romana Mikulca.

„Ráno na druhý deň vykopli dvere Kaľavskému a zadržali ho. Nech mi nikto nepovie, že je to náhoda,“ zdôraznil Fico s tým, že Kaľavský v nahrávkach zároveň potvrdil objednávku na likvidáciu Smeru-SD. Doplnil, že Kaľavského odstránili, aby nezačal hovoriť pre médiá.

Fico poukázal, že už na začiatku Hegerovej vlády sa začali objavovať informácie, že polícia a špeciálna prokuratúra manipulujú trestné konania. „A že sú tu konkrétne objednávky na konkrétnych ľudí, predovšetkým z prostredia Smeru,“ doplnil. Účelom týchto objednávok podľa neho bolo dostať týchto ľudí do väzby a znemožniť im politickú prácu.

Predseda Smeru-SD pustil 30-sekundovú nahrávku aj v diskusnej relácii v televízii TA3. Heger v relácii priznal, že sa s Kaľavským stretol a potvrdil aj slová na nahrávke. Fica obvinil z klamstva a manipulácie. Zároveň ho vyzval, aby povedal verejnosti, odkiaľ takéto nahrávky má.

Následne vydal Úrad vlády SR písomné stanovisko pre médiá, v ktorom sa uvádza, že dočasne poverený premiér Eduard Heger “nijakým spôsobom z pozície predsedu vlády nikdy nezasahoval, nezasahuje a ani nebude zasahovať do vyšetrovania polície a prokuratúry”.