Úvod Z DOMOVA Heger predstavil stranu Demokrati. KDH: Nevidíme dôvod zapájať sa do OĽaNO 2

Heger predstavil stranu Demokrati. KDH: Nevidíme dôvod zapájať sa do OĽaNO 2

Foto: archív

Nový politický projekt dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera sa bude volať Demokrati, pričom bude jeho lídrom. Oznámil to na mediálnom brífingu. Strana má byť podľa neho založená na slušnosti, odbornosti i konštruktívnom dialógu a pokračovaní reforiem, pričom má spájať stredopravé politické strany.

Nový subjekt ohlásil spolu s poslancom Miroslavom Kollárom, dočasne poverenými ministrami Jánom Budajom, Jaroslavom Naďom, Rastislavom Káčerom, Karlom Hirmanom a ďalšími budúcimi členmi strany.

Demokrati chcú ponúknuť umiernenú stredovú politiku založenú na konkrétnych výsledkoch, nie ponuke tzv. vzdušných zámkov. „Ponúkame garanciu ochrany ľudských práv a rešpekt k slobode jednotlivca. Ponúkame odbornosť a odmietame populizmus,“ povedal Heger.

Demokrati rokujú o kooperácii s ďalšími politickými subjektmi. Heger pozval odborníkov a osobnosti verejného života, aby sa k nim pridali. Odmietol spoluprácu so Smerom-SD, Hlasom-SD, ĽSNS, Republikou a SNS. Napriek členstvu v neparlamentnej strane sú Heger a dočasne poverení ministri rozhodnutí pokračovať vo svojich vládnych funkciách.

Súčasťou Demokratov sa stáva mimoparlamentná strana Spolu. Jej doterajší líder Miroslav Kollár sa stal podpredsedom Demokratov. Ďalšími podpredsedami budú Naď, Andrea Letanovská a spoluzakladateľka viacerých občianskych iniciatív Andrea Cocherová.

V predsedníctve nového politického subjektu budú podľa Kollára aj Hirman, Káčer, poslanec Kristián Čekovský, Peter Markovič a niekdajší členovia Spolu Pavel Nechala a europoslanec Vladimír Bilčík.

Ďalšími tvárami strany sú primátor Prešova a predseda mimoparlamentnej strany Šanca František Oľha, primátorka Prievidze Katarína Macháčková, štátny tajomník rezortu diplomacie Andrej Stančík či štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.

Program strany bude postavený na piatich pilieroch, ktoré spočívajú v zdravotníctve a zelených témach, ďalej vo vzdelaní, vede a kultúre, tiež v téme bezpečného Slovenska, ako aj v silných regiónoch a spolupráci s občianskou spoločnosťou. Posledným pilierom bude starostlivosť o najzraniteľnejších.

Mimoparlamentné KDH považuje nový premiérov projekt Demokrati za OĽaNO 2. Nevidí dôvod sa do subjektu zapájať. „Eduard Heger predčasom dostal od KDH ponuku miesta na našej kandidátke, lebo sme si mysleli, že patrí do nášho konzervatívneho hodnotového sveta. Ukázalo sa, že nie.

Poučení z minulosti konštatujeme, že mačkopsy nefungujú. Potvrdilo to OĽaNO a nevidíme dôvod zapájať sa do OĽaNO 2. Po dvoch vládach Smeru a jednej vláde OĽaNO si ľudia zaslúžia, aby sa mali lepšie,” uviedol v stanovisku KDH jeho predseda Milan Majerský.

Hegerov projekt je podľa Majerského hodnotovo vzdialený od ich konzervatívneho videnia sveta. „Otázky o ďalšom spoločnom predvolebnom postupe sú teda bezpredmetné,“ povedal. Heger na mediálnom brífingu tvrdil, že rokovania o spolupráci prebiehajú aj s inými subjektmi vrátane KDH.