Úvod ZO ZAHRANIČIA Heger: Slovensko urobí maximum, aby vyhovelo požiadavkám prezidenta Zelenského

Heger: Slovensko urobí maximum, aby vyhovelo požiadavkám prezidenta Zelenského

Eduard Heger a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Európska únia a jej členské štáty vrátane Slovenska musia do najvyššej možnej miery pomôcť Ukrajine v jej úsilí brániť sa pred ruskou agresiou. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger vo po príchode na mimoriadny samit EÚ v Bruseli.

Premiér upozornil, že ide o kľúčový samit aj pre Slovensko, lebo lídri budú hovoriť o pomoci pre Ukrajinu a pre Slovákov je dobré, aby mali stabilného a prosperujúceho suseda. „Toto dnes nie je prípad Ukrajiny, a preto je dôležité, aby sme pomohli Ukrajine čo najskôr získať späť svoje územia a ochrániť svojich občanov,“ povedal Heger.

Pripomenul, že Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá Ukrajine darovala „vážnejší kus vojenskej techniky“, protivzdušný systém S-300, čo povzbudilo aj ďalšie krajiny, aby darovali Ukrajincom silnejšie zbrane.

„Je potrebné, aby sme do čo najvyššej možnej miery aktivovali vojenskú pomoc Ukrajine a v tejto kľúčovej fáze vojny zvrátiť ten konflikt, aby získala víťazstvo na vlastnú stranu,“ vysvetlil Heger.

Slovensko sa podľa neho nebráni ďalším dodávkam dôležitej vojenskej techniky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na rokovaní v Bruseli osobne požiadal Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29. Heger reagoval, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

„Slovensko je pripravené pomôcť v čo najvyššej možnej miere. Po diskusii s prezidentom Zelenským o potrebách Ukrajiny sa posnažíme sa mu vyhovieť v rámci našich možností,“ povedal Heger. Ministerstvo obrany SR potvrdilo, že o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine sa rokuje.