Úvod Z DOMOVA Hegerov sľub Zelenskému o dodaní stíhačiek je protiústavný, upozornil Fico

Hegerov sľub Zelenskému o dodaní stíhačiek je protiústavný, upozornil Fico

Robert Fico. (Foto: archív)

Sľub dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému o stíhačkách Mig-29 je protiústavný. Vláde SR bola vyslovená nedôvera a nemá kompetencie na rozhodovanie o zásadných vnútropolitických a zahraničnopolitických otázkach.

Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu. Podotkol, že dodávky zbraní na Ukrajinu sú zásadnou otázkou a vláda ani so súhlasom prezidentky SR Zuzany Čaputovej v zmysle Ústavy SR na to nemá kompetencie.

„Vláda SR nemá nijakú právomoc rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky, ak bola odvolaná. Dokonca ani v prípade, aj by jej na to dala súhlas prezidentka,“ povedal Fico.

Aj preto Smer-SD podľa jeho slov iniciuje mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Strana chce na nej presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti. Zopakoval, že Smer-SD je dlhodobo proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Preferuje mierovú cestu a rokovania.

Fico víta, že predseda parlamentu Boris Kollár už oznámil termín mimoriadnej schôdze, ktorá sa začne v utorok 14. februára o 9:00 h ráno. Dodal, že Smer-SD vyzbieral dostatok podpisov na zvolanie schôdze. Poďakoval sa klubu Smer-SD i nezaradeným poslancom okolo Tomáša Tarabu. Oslovil aj ďalších opozičných poslancov.

Žiadosť o odovzdanie stíhačiek Mig-29 Ukrajine odmieta aj opozičné hnutie Republika. Predstavitelia strany rovnako kritizovali Hegera. Myslia si, že nemá mandát ani kompetencie rozdávať majetok Slovenska. Na mediálnom brífingu vyhlásili, že Heger by mal radšej deklarovať snahu Slovenska prispieť k mieru. Odovzdanie stíhačiek označili za nezodpovedné a voči obrane SR nebezpečné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samite v Bruseli osobne požiadal Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29. Heger reagoval, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo. Ministerstvo obrany SR potvrdilo, že o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine sa rokuje.