Úvod ZO ZAHRANIČIA Heger: Z Talianska dovezieme skvapalnený plyn. Zabezpečíme si tým 10 percent objemu...

Heger: Z Talianska dovezieme skvapalnený plyn. Zabezpečíme si tým 10 percent objemu zásobníkov

Eduard Heger. (Foto: archív)

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobile a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP). Podpis zmluvy sa konal pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR Eduarda Hegera v Ríme.

Zmluvou sa zabezpečí 10 percent objemu slovenských zásobníkov. LNG podľa Hegera dopravíme v poslednom štvrťroku 2022 a v prvom štvrťroku 2023. Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák poukázal, že pred časom zakontrahovali prepravnú kapacitu z Talianska na Slovensko a týmto podpisom zabezpečili do prepravnej kapacity plyn.

Slovensko má tak podľa neho vyriešený objem plynu na nadchádzajúcu zimu. Prepravná kapacita je vo vlastníctve SPP od 1. októbra a odvtedy sa začne aj s fyzickými dodávkami LNG na Slovensko.

SPP sa chce objemom zakontrahovaného LNG pripraviť na prípadnú odstávku dodávok z ruského Gazpromu. „Slovensko posledné mesiace nezaháľalo a zabezpečovalo dostatok plynu,“ zdôraznil Heger. Dodal, že LNG sa predáva za nižšie ceny a tým pádom môže byť lacnejšie dodaný aj občanom.

Premiér pripomenul, že Slovensko má dobre vybudovanú infraštruktúru, lebo je plynovými potrubiami spojené s každým susedným štátom. Má tiež zabezpečený nórsky plyn cez Poľsko a dodávky do chorvátskeho LNG terminálu.