Úvod Politika Historický Panteón v Paríži obsadili stovky migrantov

Historický Panteón v Paríži obsadili stovky migrantov

Foto: archív

Stovky neregistrovaných ilegálnych migrantov vtrhli do historickej stavby Panteón v centre Paríža. Takýmto spôsobom sa rozhodli žiadať zlegalizovanie svojho pobytu vo Francúzsku. Polícia uviedla, že väčšina migrantov, ktorí historický objekt obsadili, pochádza zo západnej Afriky.

Členka aktivistickej skupiny La Chapelle Debout, ktorá pomáha migrantom v Paríži, uviedla, že do priestorov Panteónu, kde sú uložené telesné pozostatky národných hrdinov Francúzska vrátane Voltaira a Victora Huga, vtrhlo 700 migrantov a ich priaznivcov.

Na videozázname zverejnenom na Twitteri vidno, ako stovky ľudí zhromaždených pod hlavnou kupolou stavby skandujú heslo „Čierne vesty!“, čo je názov združenia migrantov žijúcich v Paríži. „Zostaneme tu, až kým posledný z nás nedostane potrebné doklady,“ prečítali z letáka organizátori protestu. Vo vyhlásení zverejnenom v mene čiernych viest, ktorých názov odkazuje na nedávne protesty hnutia tzv. žltých viest, žiadajú stretnutie s premiérom Édouardom Philippom.

Turistov z Panteónu, ktorý sa nachádza v centre vyhľadávanej parížskej Latinskej štvrte, evakuovali. Prístup na miesto protestu zatarasilo asi 50 až 60 príslušníkov poriadkovej polície a jeho účastníkov v skupinách vyviedli. K protestu sa vyjadrila aj Marine Le Penová. „Jediná budúcnosť, ktorá čaká vo Francúzsku nelegálnych prisťahovalcov, by malo byť vyhostenie,“ napísala na svojom twitterovom účte.