Úvod Z DOMOVA Hlas vyzval premiéra a policajného prezidenta na riešenie situácie s migrantmi

Hlas vyzval premiéra a policajného prezidenta na riešenie situácie s migrantmi

Foto: archív

Mimoparlamentný Hlas-SD vyzýva premiéra Ľudovíta Ódora i policajného prezidenta Štefana Harmana, aby okamžite začali riešiť kritickú situáciu s migrantmi v niektorých oblastiach Slovenska.

Situáciu na juhu Slovenska, v okolí Nových Zámkov, Šiah a Veľkého Krtíša, označuje líder strany Peter Pellegrini za vážnu. Výzvu kompetentným adresuje prostredníctvom videa na sociálnej sieti.

„Oddelenia cudzineckej polície Nitra a Nové Zámky kolabujú kapacitne aj personálne. Súčinnosť im odmietajú poskytovať ostatné zložky z dôvodu obavy zo šírenia nákazlivých chorôb pri zvážaní migrantov na určené miesta,“ konštatuje Pellegrini.

Pripomína, že sprísnené bezpečnostné opatrenia prijalo Nemecko a najnovšie opatrenia mala prijať aj Česká republika. Na Slovensku sa však situácia podľa neho nerieši, spomína iba vyhlásenie mimoriadnej situácie pre zabezpečenie verejného poriadku vo Veľkom Krtíši.

Podľa Pellegriniho informácií sa mal zároveň riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký vzdať funkcie. Dôvodom podľa neho malo byť to, že Ministerstvo vnútra SR neakceptovalo jeho návrhy riešenia situácie vrátane zavretia hranice s Maďarskom.

Deklaruje, že strana začne nelegálnu migráciu riešiť hneď po parlamentných voľbách. „Na hranice pošleme políciu a časť armády. Pretože o tom, kto tu bude žiť a pracovať, máme rozhodovať my sami,“ odkazuje Pellegrini.

Ministerstvo vnútra SR informovalo, že v okrese Veľký Krtíš vyhlásil okresný úrad mimoriadnu situáciu pre nárast neregulárnej migrácie. Tá umožní využiť legislatívne nástroje na efektívnejšie zaistenie potrebných procesov. Bijaké narušenie verejného poriadku zo strany cudzincov s neoprávneným pobytom na území SR však zatiaľ neeviduje.

Ubezpečuje tiež, že vyvíjajú všetko úsilie na čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyriešenie aktuálneho stavu. Rezort tiež deklaruje, že okrem operatívnych opatrení podniká aj kroky na vyriešenie neregulárnej migrácie z dlhodobého hľadiska. Cieľom je udržať bezpečnosť a nerušený každodenný život občanov a samospráv.