Úvod Z DOMOVA Mladým ľuďom s hypotékou často pomáhajú rodičia

Mladým ľuďom s hypotékou často pomáhajú rodičia

Foto: archív

Zabezpečenie vlastného bývania nie je pre mladých ľudí jednoduché. Banky požičiavajú len časť financií, pri hypotékach zvyčajne neponúkajú celú hodnotu obstarávanej nehnuteľnosti. Dostávajú sa tak do situácie, keď musia zohnať zvyšnú sumu.

Viaceré prieskumy z posledných rokov ukazujú, že mnohým Slovákom na kúpu bytu či vybavenie domácnosti prispievajú rodičia. Peniaze rodičov či založenie ich vlastnej nehnuteľnosti pomáhajú k novému bývaniu až polovici Slovákov.

Najčastejšie poskytnú rodičia na hypotéku svojim deťom finančnú hotovosť alebo ich podporia iným spôsobom, napríklad pôžičkou či sporením. Najbežnejšia je pritom rýdzo finančná pomoc, napríklad hotovosť, časté sú aj ďalšie spôsoby vrátane rodinných pôžičiek alebo zriadenia sporiacich produktov.

Obstaranie bývania na hypotéku je pre mnohých aj vinou zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov veľkou finančnou investíciou. Bez počiatočnej podpory rodiny sa mnohí mladí ľudia nezaobídu. Viac ako desatina rodičov poskytne vlastnú nehnuteľnosť ako zabezpečenie pre hypotekárny úver.