Úvod Z DOMOVA Hnutie Republika iniciuje odvolanie ministra Budaja. Je nekompetentný a hlúpy, tvrdí Uhrík

Hnutie Republika iniciuje odvolanie ministra Budaja. Je nekompetentný a hlúpy, tvrdí Uhrík

Ján Budaj. (Foto: archív)

Nezaradení poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Republika podali návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja z funkcie. Informovali o tom poslanec Miroslav Suja s predsedom Republiky Milanom Uhríkom.

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze spolu s nezaradenými poslancami z Republiky podpísali podľa slov Suju aj poslanci Smeru-SD. Ministrovi vyčítajú viacero vecí, okrem iného zlyhanie pri manažmente v oblasti medveďa hnedého.

„Prichádzame s návrhom na odvolanie ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy, čo dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy,“ vyhlásil Uhrík. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi a na ohrozenie ľudí na vidieku.

Suja dodal, že Budaj podľa nich nezlyhal len pri vedení envirorezortu. Vyčítal mu viacero vecí. „Jeho najväčšie zlyhanie je manažment medveďa hnedého, ktorý minister Budaj absolútne nezvládol,“ podčiarkol Suja. V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu Boris Kollár zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Budaja v súvislosti s medveďmi kritizuje aj koaličný poslanec Patrick Linhart. Požiadal Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o urýchlený poslanecký prieskum, prítomnosť ministra a okamžité zvládnutie situácie s premnoženým medveďom hnedým.

“Ak minister Budaj neprijme okamžité opatrenia na ochranu obyvateľstva pred premnoženými medveďmi, na podpisovej listine o jeho odvolaní spoločne s opozičnými poslancami môže figurovať aj môj podpis.

Nebudem ďalej čakať na to, ako medveď zabije prvú mamičku s dieťaťom na bežnej prechádzke,“ uviedol s tým, že nepreferuje bezhlavý odstrel a komerčnú redukciu medveďov, ale monitorovanie a následnú elimináciu problémových jedincov. Žiada posilnenie monitorovacích zásahových tímov a riešenie problému.