Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Johnsona vojna na Ukrajine bude dlhá

Podľa Johnsona vojna na Ukrajine bude dlhá

Boris Johnson a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Západ sa musí pripraviť na dlhý boj, keďže ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine uchyľuje k “opotrebúvacej vojne”. V rozhovore pre noviny The Sunday Time to vyhlásil britský premiér Boris Johnson.

„Obávam sa, že sa musíme zoceliť a pripraviť sa na dlhú vojnu, keďže sa Putin uchyľuje k opotrebúvacej vojne, snažiac sa rozdrviť Ukrajinu čistou brutalitou,“ povedal Johnson. Spojené kráľovstvo podľa neho musí spoločne s ďalšími štátmi Západu zabezpečiť, aby Ukrajina dokázala vo vojne zvíťaziť.

„Všetko bude závisieť od toho, či Ukrajina dokáže posilniť schopnosť brániť svoje územie rýchlejšie, ako dokáže Rusko obnovovať svoje útočné sily,“ pokračoval. „Našou úlohou je získať pre Ukrajinu čas,“ dodal.

Britský premiér tvrdí, že nijaká krajina nebude v bezpečí, ak sa Rusku podarí získať ukrajinské územie, pretože by to “každého diktátora povzbudilo k používaniu sily na presadzovanie vlastných ambícií”. Podľa neho sa tomu dá zabrániť tým, že krajiny zabezpečia, aby Ukrajina dostávala „zbrane, vybavenie, muníciu a výcvik rýchlejšie ako agresor“.

Britský premiér sa vrátil z krátkej návštevy Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta informoval médiá, že obaja lídri spolu diskutovali o dodávkach ťažkých zbraní a systémov protivzdušnej obrany.