Úvod Z DOMOVA Hnutie Republika podalo trestné oznámenie za odovzdanie S-300 Ukrajine

Hnutie Republika podalo trestné oznámenie za odovzdanie S-300 Ukrajine

Milan Uhrík. (Foto: archív)

Hnutie Republika informovalo, že podalo trestné oznámenie v súvislosti s odovzdaním systému S-300 Ukrajine. Okrem iného sa týka podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, či zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„Svojvoľné posielanie poslednej armádnej techniky na Ukrajinu považujeme za obyčajný zločin,“ vyhlásil líder hnutia Milan Uhrík. Priblížil, že trestné oznámenie podávajú generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

Apeluje naňho, aby zasiahol proti „vlastizradnej skupinke vo vláde a zastavil ich devastáciu Slovenska“. Pripomenul, že vláda najskôr poslala na Ukrajinu muníciu, následne systém S-300, pričom podľa jeho slov nemáme náhradu. Uhrík tvrdí, že vláde záleží viac na záujmoch cudzincov než na potrebách Slovákov.

Lukáš Machala z hnutia doplnil, že k odovzdaniu S-300 nebol zverejnený nijaký oficiálny materiál a doteraz nie je jasné, na akom právnom základe prišlo k odovzdaniu strategického obranného systému.

„Ono to nefunguje tak, že nejaký minister alebo premiér si zmyslí, že daruje majetok štátu za stovky miliónov eur cudziemu štátu, a tým je to vybavené,“ povedal a poukázal na štandardné postupy.

Republika sa mýli vo všetkých bodoch svojho obvinenia, odkázal premiér Eduard Heger v reakcii na trestné oznámenie v súvislosti s dodaním S-300 Ukrajine prostrednítctvom svojej hovorkyne Ľubice Janíkovej.

„Darovanie systému protivzdušnej ochrany S-300 Ukrajine je vysoko humánny čin, ktorý umožňuje aj Charta OSN a je aj v súlade s mravným zákonom, ktorý hovorí o našich povinnostiach pomáhať slabším. Hnutie Republika koná so záujmami Ruska, čím sa stáva súčasťou jeho zločineckej imperialistickej politiky,” tlmočila Hegerovo stanovisko.