Úvod Z DOMOVA Prokuratúra obžalovala Kisku. Fico: Exprezidenta musí čakať Bašternákov osud

Prokuratúra obžalovala Kisku. Fico: Exprezidenta musí čakať Bašternákov osud

Robert Fico a Andrej Kiska. (Foto: archív)

Prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov podal na Okresný súd v Poprade obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Prokuratúra o tom informovala na sociálnej sieti. Týka sa neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155.184,40 eura.

V prípade odsúdenia Kiskovi podľa zákona hrozí nepodmienečný trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov, pričom priťažujúcou okolnosťou je u exprezidenta skutočnosť, že mal byť organizátorom trestnej činnosti.

Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami. Trestný čin bývalá hlava štátu dlhodobo odmieta a vidí za ním pomstu expremiéra a predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica.

Kiskov obhajca a exporadca prezidentky Zuzany Čaputovej pre oblasť práva a spravodlivosti Peter Kubina víta podanie obžaloby. Tvrdí, že po siedmich rokoch vyšetrovania a „zneužívania polície mafiou, ktorú riadil Smer-SD“, sa prípad dostane do rúk spravodlivosti.

Ak platí rovnosť pred zákonom, exprezidenta Andreja Kisku musí čakať osud odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka, vrátane prepadnutia majetku. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico v reakcii na podanie obžaloby.

Fico poukázal aj na možné politické dôsledky. Pýta sa, ako sa bude v prípade odsúdenia exprezidenta nazerať spätne na vtedajšie prezidentské voľby. „Minimálne to bude opäť niečo nevídané vo svete, že prezident SR, ktorý vyhral v druhom kole, vyhral neférovo,“ podotkol Fico.