Úvod Z DOMOVA Hrnko: Milanová, ktorá sa vŕši na Matici, by sa bez nej nestala...

Hrnko: Milanová, ktorá sa vŕši na Matici, by sa bez nej nestala ministerkou

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Podľa exposlanca NR SR a podpredsedu SNS Antona Hrnka v prípade ministerky kultúry Natálie Milanovej nie sú problémom len jej niekdajšie vyjadrenia na adresu Rómov, ale aj jej súčasná politika a komentáre ku kľúčovej národnej kultúrnej inštitúcii.

Nátaliu Milanovú z OĽaNO, ktorá v novej vláde Igora Matoviča obsadila post ministerky kultúry exposlanec Hrnko kritizoval začiatkom mája pre jej niekdajšie kontroverzné vyjadrenia na adresu Rómov. Hrnko ich vtedy zaradil do „zlatého fondu rasizmu na Slovensku“.

Najnovšie o nej na sociálnej sieti napísal, že je „jednou z hlavných predstaviteliek rasizmu na Slovensku, ktorá sa stala ministerkou podľa neho riadením slepého osudu“. Anton Hrnko sa takto vyjadril preto, že Milanová podľa neho nedávno dokázala, že jej odpor nie je namierený len proti Rómom.

„Zdá sa, že má svoje ostne aj proti vlastnému národu. Jej posledná reakcia na vyjadrenie Borisa Kollára, žeby Matica slovenská mala byť zo štátu lepšie financovaná, bola podráždená a stroho odmietnutá.“

„Nuž, dožili sme sa situácie, že nekultúrna ministerka kultúry sa hneď prejaví svojím vzťahom k najstaršej a najvýznamnejšej kultúrnej inštitúcii Slovákov, k Matici slovenskej,“ dodal. Hrnko tvrdí, že ministerka Milanová sa týmto odmietavým spôsobom vo vzťahu k Slovákom a slovenskému národu naplno prejavila už vo vládnom vyhlásení.

„V ňom sa síce hovorí o podpore kultúry národnostných menšín, ale ani slovka sa tam nehovorí o podpore národnej kultúry. Ako vidieť, nejde len o pojmovú nevzdelanosť pani Milanovej, ale o koncepciu. Nahradiť pojem národná kultúra pojmom štátna kultúra je surovým pohŕdaním slovenským národom.

Štátna môže byť tak nanajvýš kultúrna politika, ale kultúra sama svojím založením je národná, resp. národnostná. Ako vidieť, pani Milanová má pochopenie pre kultúru príslušníkov národnostných menšín, ale pochopenie pre slovenskú národnú kultúru ho nemá. Jej postoj k Matici slovenskej je len smutným svedectvom jej rasistickej povahy,“ podčiarkol dlhoročný poslanec parlamentu.

„Pani Milanová o sebe hovorí, že je historička. Chcel by som jej teda pripomenúť, že len vďaka práci tisícov oduševnených matičiarov máme dnes Slovenskú republiku i jej ministerstvo kultúry.

Bez týchto matičiarov, ktorí bojovali za slovenskú vec aj v tých najtvrdších časoch národného útlaku, by sa ani náhodou – ako teraz – nestala ministerkou. Vŕšiť sa teda na inštitúcii, ktorej minulosť jej zabezpečila miesto na zadnom sedadle luxusného vozidla, je preto výsostne neúctivé.“

Natália Milanová. (Foto: archív)

Politik z dnes mimoparlamentnej SNS na ďalej pýta, komu v súčasnosti prekážala Matica slovenská? „Prvým verejne známym bol zvolenský župan Béla Grundwald, potom ju zakázal Koloman Tisza.

Klala oči aj Edvardovi Benešovi a Klement Gottwald ju fakticky zakázal. Medzi ‘podporovateľov’ Matice slovenskej, podobných ako ministerka Milanová, patril aj Antonín Novotný. Pekná to galéria, už má v svojich radoch aj človeka slovenského pôvodu.“

„Ja sa len čudujem artistovi z Trnavy, ktorý si každé ráno určite spieva pieseň ‘Cigánsky barón som ja’, že trpí vo svojej vláde takúto otvorenú rasistku. Ale keď sa tak pozriem na niektorých členov jeho vlády, zdá sa mi, že na ich vymenovanie mal asi taký vplyv, ako ja na obežné dráhy planét slnečnej sústavy,“ uzavrel Hrnko.

Ministerstvo kultúry SR minulý týždeň informovalo, že chce prehodnotiť spôsob financovania Matice slovenskej. Ministerka Milanová vraj bude klásť dôraz najmä na zvyšovanie efektívnosti a hospodárnosti kultúrnych inštitúcií.

„Na ministerstve kultúry v súčasnosti uvažujeme skôr o znižovaní príspevku pre Maticu. Pripravujeme však zákon o sponzoringu. Ten dá Matici možnosť nájsť si podporovateľov, ktorí budú mať, na rozdiel odo mňa, porozumenie pre jej súčasné fungovanie a smerovanie,“ povedala Milanová.