Úvod ZO ZAHRANIČIA Hrnko o vakcíne Sputnik V: Ak ma môže z lavíny vytiahnuť Rus,...

Hrnko o vakcíne Sputnik V: Ak ma môže z lavíny vytiahnuť Rus, nebudem čakať na Američana

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Exposlanec NR SR a súčasný poradca predsedu parlamentu Anton Hrnko na sociálnej sieti komentoval politické dianie na Slovensku súvisiace s reštrikčnými opatreniami vlády proti pandémii koronavírusu, s nákupom vakcín a očkovaním proti ochoreniu COVID-19.

“Situácia na Slovensku nie je dobrá. Ľudia majú ‘blbú’ náladu. Sú dezorientovaní, mnohí vystrašení. Vláda nevládne, ako by mala, a ľudia by chceli mať aspoň malú nádej, že sa veci pohnú, že sa situácia zmení, že niekde na okolí sa už objaví nejaké svetielko, ktoré bude signalizovať lepšie časy,” naísal na úvod svojho statusu.

“Televízne noviny sú plné katastrofických správ a ako jediné východisko sa ukazuje – aspoň podľa tvrdenia odborníkov, ale aj „odborníkov“ – očkovanie. Áno, aj ja som stúpencom očkovania.

Keď sa totiž pozrieme dozadu, všetky veľké zdravotné pohromy ľudstva ako pravé kiahne, tuberkulóza, obrna, ale aj besnota a chrípka sa podarilo potlačiť alebo odstrániť práve vďaka očkovaniu. Keď príde na mňa rad, postavím sa doň a dám sa zaočkovať,” pokračoval Hrnko, ale vzápätí dodal, že to má uskalie.

“Vakcín je nedostatok a ukazuje sa, že aj tie zakontrahované neprídu načas. Nehovoriac už, že časť populácie má výhrady proti jednosmernému ťahu, ale nemalo by výhrady zaočkovať sa vakcínou z iného zdroja.

A práve tu je ten pes zakopaný. V tomto momente by náš štát – nehľadiac napravo ani naľavo – mal siahnuť po všetkom, čo je k dispozícii. Preto ak je možné získať ruský Sputnik V, hor sa, berme a ak sme schopní kúpiť licenciu a vyrábať, tak ju kúpme a vyrábajme.

Som presvedčený, že nič neškodí povesti euroatlantickej orientácii Slovenska viac, ako iniciatívni hlupáci, ktorí sa na všetko pozerajú cez prizmu geopolitických ťahačiek medzi Washingtonom a Moskvou.

Lojalita k EÚ a NATO predsa nemôže byť taká, že keď mi horí dom a spojenci mi nemôžu poslať hasičov, tak odmietnem hasičov, ktorí sú za dverami, len aby som zostal jasne geopoliticky zaradený,” napísal bývalý poslanec SNS.

“O tomto nie sú ani únia, ani spojenectvá. Všetko sa končí tam, kde by mne mohla vzniknúť nenapraviteľná škoda. Ak ma môže z lavíny vytiahnuť Rus, nebudem čakať na Američana, lebo by som v nej mohol zahynúť. To je obyčajná logika života a do tej nemá čo geopolitika čo hovoriť,” dodal.

Ilustroval to príkladom zo spravodajstva RTVS, v ktorom zazneli varovania pred údajným nebezpečenstvom ruskej vakcíny Sputnik V. “To už fakt v tomto štáte všetci stratili zdravý rozum? Vyžeňme besy z nášho domu, bude sa nám žiť lepšie,” zakončil status Hrnko.