Úvod Z DOMOVA Hrnko zažaluje Boeing: Nemôže mi niekto zabiť rodinu a zostať nepotrestaný

Hrnko zažaluje Boeing: Nemôže mi niekto zabiť rodinu a zostať nepotrestaný

Foto: archív

Britské médiá informovali, že rodiny, ktoré stratili príbuzných pri tragických nehodách lietadiel Boeing 737 Max, môžu od amerického výrobcu lietadiel dostať odškodné po 144 500 amerických dolárov. Peniaze pochádzajú z fondu v sume 50 miliónov dolárov, ktorého zriadenie Boeing ohlásil v júli.

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa začiatkom marca zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 33 národností, pričom nešťastie nikto neprežil. Medzi obeťami boli aj manželka, syn a dcéra poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka (SNS).

Hrnko sa k správam o vyplatení odškodného pre médiá vyjadril s tým, že na amerického výrobcu lietadiel plánuje podať žalobu. „Ja zatiaľ o tom nemám žiadny papier. Mám na tieto veci právnikov, ja sa ani nedokážem v týchto veciach nijako angažovať,“ uviedol pre denník Nový čas.

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa začiatkom marca zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 33 národností. (Foto: archív)

„Žalujem ich, čo iné môžem robiť. Nemôže mi niekto zabiť celú rodinu a zostať nepotrestaný. Mňa nezaujímajú nejaké peniaze, čo ja s nimi, bez rodiny,“ vyhlásil zarmútený podpredseda národniarov. Skupina advokátov rodín obetí, z ktorých mnohé firmu Boeing zažalovali na súde, zriadenie fondu označili ako krok v rámci verejnej reklamy firmy.

„Suma 144-tisíc USD sa neblíži k odškodneniu nijakej z našich rodín,“ povedal Nomaan Husain, advokát v Texase, ktorý zastupuje 15 rodín. Stroje Boeing 737 Max zostávajú na zemi od marca, keďže vyšetrovatelia skúmajú bezpečnosť tohto lietadla po nehodách v Indonézii a Etiópii, pri ktorých prišlo o život viac ako 340 ľudí.