Úvod Z DOMOVA Hrnkova nadácia Pro Patria po prvý raz oceňovala. Laureátmi sú Hykisch, Labaš,...

Hrnkova nadácia Pro Patria po prvý raz oceňovala. Laureátmi sú Hykisch, Labaš, Zimka a Kaliský

Jeden zo štyroch ocenených - Anton Hykisch. (Foto: Pavel Kapusta)

V západnom krídle Bratislavského hradu sa za účasti približne päťdesiatky prominentných hostí, medzi ktorými bol aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, uskutočnilo historicky prvé slávnostné odovzdávanie výročných cien nadácie Pro Patria.

Založili ju historik, bývalý poslanec Národnej rady SR a súčasný poradca predsedu NR SR Anton Hrnko a sociológ Igor Laciak. Ich ambíciou je každoročne oceňovať významné osobnosti slovenského národného života.

Ako vo svojom príhovore povedal Anton Hrnko, v posledných rokoch sa k moci dostávajú tí, ktorým pojmy Slovensko, slovenský národ, slovenský národný záujem absolútne nič nehovoria.

Zľava: Gabriela Kaliská, Peter Labaš, Ivan Gašparovič, Ondrej Zimka a Anton Hykisch. (Foto: Pavel Kapusta)

„Práca pre Slovensko sa dnes nevypláca. Fondy platené znašich daní, ktoré by mali podporovať a rozvíjať proslovenské aktivity, idú úplne iným smerom. Ale ak si doň primerane kopnete, ako keby ste si požiadali o štátne vyznamenanie. Toto chceme zmeniť a preto sme založili nadáciu Pro Patria,“ dodal.

Cieľom nadácie je podľa Hrnka všestranne podporovať slovenský národný život, slovenské osobnosti, ktoré sa skutočne zaslúžili o slovenský národ a jeho štátnosť. A to nielen formou udeľovania ocenení, ale napríklad aj finančnou podporou publikačnej činnosti či vydávaním historického časopisu.

“Treba nám vytvoriť nové vzory, ktoré pritiahnu k vlastenectvu mladú generáciu. Ale najmä chceme, aby práca pre národ nediskvalifikovala našich ľudí na Slovensku, ale sa oplácala,” pokračoval.

Profesor Peter Labaš pri preberaní ocenenia Pro Patria z rúk Antona Hrnka. (Foto: Pavel Kapusta)

“My nezadymíme a nezhasneme, o nadácii Pro Patria budete ešte veľa počuť,” zakončil svoj príhovor Hrnko. Prvými ocenenými sa stali štyri osobnosti, ktoré svojou prácou a tvorbou zanechali výraznú stopu v slovenskej spoločnosti.

Sú nimi spisovateľ, esejista, diplomat, vydavateľ Anton Hykisch (cena za celoživotné dielo), popredný chirurg a bývalý dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, profesor Peter Labaš (cena za vedeckú a lekársku činnosť a nezávislé občianske postoje), akademický maliar Ondrej Zimka (cena za prínos pre slovenskú kultúru).

Ocenenie nadácie Pro Patria im memoriam získal spisovateľ a novinár Roman Kaliský (cena za dlhoročnú publicistickú a kultúrno-spoločenskú činnosť). Cenu na slávnosti prevzala jeho dcéra, v súčasnosti rozhlasová dramaturgička Gabriela Kaliská.

Foto: Pavel Kapusta