Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansko odstavilo nezaočkovaných zdravotníkov. Nevedno, kto sa bude starať o pacientov

Taliansko odstavilo nezaočkovaných zdravotníkov. Nevedno, kto sa bude starať o pacientov

Foto: archív

Taliansko sa začalo zbavovať zdravotníkov, ktorí sa z rôznych dôvodov odmietajú dať zaočkovať proti covidu. Ide o približne 45-tisíc ľudí. Tí však budú chýbať v nemocniciach a ďalších zariadeniach.

Pritom už predtým mala krajina relatívny nedostatok ľudí potrebných na to, aby sa starali o hospitalizovaných. Mnohí zo zdravotníctva odišli pre zlé finančné ohodnotenie fyzicky aj psychicky náročnej práce.

Talianska vláda schválila v apríli zákon, ktorý zdravotníkom prikazuje dať sa zaočkovať proti covidu. Schválil ho aj parlament a minulý mesiac definitívne vstúpil do platnosti. Zákon nariaďuje, aby nezaočkovaným zdravotníkom pridelili prácu, kde neprichádzajú do styku s verejnosťou.

Hrozí im však aj nariadené neplatené voľno, ak pre nich zdravotnícke zariadenia nenájdu vhodné pracovné miesto. Napríklad Južné Tirolsko, susediace s Rakúskom, už odvolalo z práce vyše 100 nezaočkovaných zdravotníkov.

Vakcináciu tam odmieta asi štyritisíc zdravotníkov, pričom tretina z nich pracuje v nemocniciach a iných verejných zdravotníckych zariadeniach. Približne 1 500 zdravotníkov uviedlo, že sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných alebo iných objektívnych dôvodov.

Podobný problém rieši aj susedná provincia Trentino, kde vakcínu odmietlo 2-tisíc zdravotníkov, čo je zhruba desatina personálu. Úrady budú zavádzať sankcie od polovice júla. Výpadok veľkého počtu zdravotníkov by pritom mohol viesť k problémom pri fungovaní nemocničných oddelení.