Úvod ZO ZAHRANIČIA Indonézia predstavila mierový plán na skončenie vojny na Ukrajine, EÚ ho odmieta

Indonézia predstavila mierový plán na skončenie vojny na Ukrajine, EÚ ho odmieta

Foto: archív

Indonézsky minister obrany Prabowo Subianto na obrannom samite v Singapure predstavil plán na skončenie vojny na Ukrajine. „Vyzývam Rusko a Ukrajinu, aby okamžite zastavili boje,“ uviedol Subianto. Dodal, že viac ako 15-mesačný konflikt mal vážny dopad na ekonomiku ázijských krajín a dodávky potravín.

Počas svojho príhovoru na ázijskom bezpečnostnom samite známom ako Dialóg Šangri-La navrhol Subianto prímerie na „súčasných pozíciách“ a demilitarizované zóny, na ktoré by dohliadali pozorovatelia a mierové sily OSN. Navrhol tiež usporiadanie referend v sporných oblastiach, ktoré by zorganizovala Organizácia Spojených národov.

„Indonézia je pripravená prispieť jednotkami k tejto potencionálnej mierovej misii OSN,“ uviedol šéf indonézskeho rezortu obrany. Mierový návrh Subianta bol však niektorí účastníci samitu skritizovali.

Podľa šéfa diplomacie Európskej únie Josepa Borrella musí byť mier na Ukrajine nastolený za “spravodlivých podmienok”. Ukrajine musíme priniesť mier, no musí to byť spravodlivý mier, a nie mier za kapituláciu, zhodnotil Borrell návrh Indonézie, čím ho fakticky odmietol.

„Spýtajte sa Indonézie, koľkokrát bola napadnutá… K narúšaniam suverenity neprichádza len v Európe. Predkladám plán na vyriešenie konfliktu. Nehovorím o tom, kto má pravdu a kto sa mýli,“ reagoval na Borrellove slová Subianto.

Vlastný mierový plán na skončenie vojny na Ukrajine predstavila aj Čína. Politici z Európskej únie naň však reagovali skepticky. Peking totiž tvrdí, že je v konflikte neutrálnou stranou, no čelí kritike za to, že odmieta Rusko za inváziu odsúdiť.

Jakarta, prikláňajúca sa k diplomatickej neangažovanosti, sa snažila sprostredkovať mier na Ukrajine už minulý rok. Indonézsky prezident Joko Widodo vycestoval vlani do Kyjeva a Moskvy, aby sa stretol s lídrami oboch krajín. Indonézia v tom čas predsedala skupine G20. Indonézia hlasovala za rezolúcie OSN odsudzujúcu vojnu na Ukrajine, no nezaviedla protiruské sankcie.