Úvod Z DOMOVA Čaputová bije na poplach: Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám

Čaputová bije na poplach: Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Slovenská republika by mohla nasledovať Maďarsko a stať sa „problémovým dieťaťom“ Európskej únie. Upozornila na to prezidentka SR Zuzana Čaputová v rozhovore pre portál Politico.

Slovenská hlava štátu uviedla, že sa obáva šírenia ruských dezinformácií na Slovensku a že jesenné parlamentné voľby by mohli naštrbiť podporu, ktorú Slovensko preukazuje Ukrajine.

Ak vládu po voľbách povedú populistické strany, tak postoj Slovenska sa „možno bude viac podobať na typ zahraničnej politiky maďarského premiéra Viktor Orbána“, povedala prezidentka.

„V prieskumoch pred septembrovými voľbami vedie populistická strana Smer-SD kontroverzného expremiéra Roberta Fica, ktorý vyzýva na skončenie vojenskej podpory Ukrajiny,“ píše Politico.

Portál zároveň utvrdí, že na Slovensku sa darí aj ruským naratívom. Spomína pritom prieskum mimovládnej organizácie Globsec, podľa ktorého len 40 percent Slovákov verí, že za vojnu na Ukrajine je priamo zodpovedné Rusko. Na porovnanie, v susednom Poľsku je to 85 percent.

Vzhľadom na túto situáciu Slovensko podľa Čaputovej zažíva veľmi zložité obdobie. „Pozorujem nielen polarizáciu ale aj roztrieštenosť našej spoločnosti,“ povedala. Zároveň upozornila, že Slovensko čelí ruskej dezinformačnej kampani, a ako „mladá demokracia“ je zraniteľnejšie.

Čaputová verí, že pri šírení dezinformácií zohrali úlohu aj niektorí slovenskí politici. „Niektorí politickí lídri vrátane členov parlamentu rozširujú tento typ informácií priamo v parlamente, cez médiá,“ uviedla.

Prezidentka si pritom myslí, že ruským naratívom sa v časti slovenskej spoločnosti darí v dôsledku „pozitívneho postoja k spoločným slovanským koreňom“, určitého vnímania dejín či vplyvu dezinformácií. Okrem toho za to podľa nej možno môžu aj „chyby v komunikácii demokratických politických lídrov“.

Veľa Slovákov je podľa prezidentky “otrávených po sérií kríz, ktorým spoločnosť musela čeliť”. „Ľudia sú podľa nej preto nahnevaní a frustrovaní. Podľa prieskumu Globsecu si približne 50 percent Slovákov myslí, že USA predstavujú pre Slovensko bezpečnostnú hrozbu, a 66 percent súhlasilo s výrokom, že USA vťahujú SR do vojny s Ruskom, pretože z toho profitujú.

Prieskum NATO zase ukazuje, že zo zotrvaním v Severoatlantickej aliancii súhlasí iba 51 percent obyvateľov Slovenska a približne polovica slovenskej populácie je proti pokračovaniu pomoci Ukrajine.