Úvod Z DOMOVA Iniciatíva Slovensko si nedáme! poslala prezidentke a vláde požiadavky protestujúcich občanov

Iniciatíva Slovensko si nedáme! poslala prezidentke a vláde požiadavky protestujúcich občanov

Foto: Pavel Kapusta

Občianska iniciatíva Slovensko si nedáme!, ktorá 20. júna zorganizovala občiansky protest proti vláde Igora Matoviča, adresovala prezidentke Zuzane Čaputovej, vláde SR, všetkým parlamentným a neparlamentným politickým stranám, odborom, zväzom a združeniam vyhlásenie protestujúcich občanov, ktoré jej zástupcovia oficiálne odovzdali v podateľni Kancelárie prezidenta SR a Úradu vlády SR.

“Nespokojnosť občanov na Slovensku prerástla do rozmerov, ktoré vás nemôžu nechať ľahostajnými a preto žiadame vyjadrenie a zaujatie postoja. Ústava SR nám dáva právo vyjadriť svoj názor a žiadať od vás riešenie problémov,” píše iniciatíva politikom.

V ďalšej časti vyhlásenia zhrnula sedem občianskych požiadaviek, ktoré zazneli na proteste. Prvou je demisia premiéra Igora Matoviča, ktorý ”dennodenne svojím správaním poškodzuje meno Slovenskej republiky a jej občanov”.

Druhým bodom je výzva vládnemu kabinetu, aby pracoval pre dobro ľudí a odvolal nekompetentných politických nominantov. Po tretie vo vyhlásení žiada zabezpečiť podmienky v sociálnej politike na dôstojnú starobu našim občanom, ako aj základné potreby detí a efektívnu pomoc rodinám a rodičom, ktorí to nezneužívajú.

V bode číslo štyri počas rekonvalescenie ekonomiky vyzýva na zmrazenie platov politikov a rôznych nekompetentných nákupov a výdavkov, zachovanie minimálnej mzdy a sociálnych balíčkov. Piatou požiadavkou je zabezpečiť adekvátnu pomoc malým a stredným podnikateľom a poľnohospodárom, podporovať domácu produkciu, nielen vybrané sektory hospodárstva.

V šiestom a siedmom bode vyhlásenia jeho autori požadujú v rámci zahraničnej politiky SR nemiešať sa do medzinárodných vojenských konfliktov, nepodieľať sa na sankciách proti iným štátom, udržiavať dobré vzťahy so všetkými krajinami sveta a nebudovať jednostrannú zahraničnopolitickú orientáciu, a zverejniť akým spôsobom a komu boli od 21. 3. 2020 poskytnuté financie, ktoré prišli z EÚ na záchranu slovenskej ekonomiky.

“Boli ste zvolení radovými občanmi a máte voči nám povinnosti. Podľa Ústavy SR žiadame, aby ste sa k našej výzve vyjadrili,” píšu v závere autori vyhlásenia. Občianska iniciatíva Slovensko si nedáme! zároveň vyzýva všetkých spoluobčanov, aby svoj postoj k súčasnej vláde vyjadrili na ďalšom občianskom proteste v sobotu 11. júla 2020 o 14. hodine.