Úvod ZO ZAHRANIČIA Irak pozastavil licenciu agentúre Reuters

Irak pozastavil licenciu agentúre Reuters

Foto: archív

Iracké úrady pozastavili licenciu tlačovej agentúre Reuters. Ako informoval britský denník The Guardian, reagovali tak na článok, v ktorom agentúra spochybnila oficiálne údaje o počte nakazených koronavírusom v Iraku. V článku bolo uvedené, že počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom je v Iraku v skutočnosti oveľa vyšší, než priznávajú miestne úrady.

Reuters na tvrdeniach uvedených v správe trvá. Iracký úrad pre reguláciu médií (CMC) pozastavil agentúre licenciu na tri mesiace a udelil jej pokutu vo výške 25 miliónov irackých dinárov (približne 19-tisíc eur). Podľa úradu totiž porušila platné pravidlá pre fungovanie médií, a to navyše v čase zdravotnej krízy vyvolanej šírením koronavírusu.

Okrem pokuty sa musí Reuters za svoje tvrdenia aj oficiálne ospravedlniť. Agentúra vo svojom vyhlásení vyjadrila nad rozhodnutím CMC poľutovanie a zdôraznila, že údaje použité v článku z 2. apríla pochádzali z viacerých dobre informovaných irackých zdravotníckych a politických zdrojov.

Poľutovanie nad rozhodnutím CMC vyslovil aj iracký prezident Barhám Sálih. Konštatoval však, že ide o nezávislý regulačný orgán, na ktorého činnosť iracká vláda nemá vplyv. O predmetnej správe agentúry sa však prezident vyjadril kriticky, lebo podľa neho nepravdivo naznačovala, že v Iraku dochádza k zámernej falzifikácii údajov o koronavíruse.

V správe Reuters z 2. apríla sa uvádzalo, že v Iraku sú tisíce potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 vyvolaného novým koronavírusom. Iracké úrady však v tom čase priznávali len 772 infikovaných. Irak do stredy 15. apríla potvrdil už približne 1 400 prípadov nákazy a 78 úmrtí.