Úvod Z DOMOVA Sulík: Likvidujeme slovenské obchody v prospech zahraničných reťazcov

Sulík: Likvidujeme slovenské obchody v prospech zahraničných reťazcov

Richard Sulík. (Foto: archív)

Minister hospodárstva Richard Sulík trvá na čo najrýchlejšom otvorení obchodov mimo veľkých nákupných centier. Myslí si, predlžovanie súčasného stavu prinesie veľké škody, zlikviduje časť obchodníkov a zvýši podiel na trhu zahraničným obchodným reťazcom. Malé obchody musia byť zatvorené, zatiaľ čo predajne veľkých obchodných reťazcov ponúkajú rovnaký tovar.

„Likvidujeme 10-tisíc malých, väčšinou slovenských obchodov v prospech zahraničných reťazcov.“ Podľa ministra sa tento stav nedá vysvetliť ani obhájiť a obchody by mala vláda čím skôr otvoriť. Plán na otvorenie prevádzok však podľa premiéra Igora Matoviča pripravia epidemiológovia a nie ekonómovia.

Sulík pripomenul, že počty nakazených dosahujú desiatky denne, čo je podľa neho na úrovni štatistickej chyby. „Mali by sme sa pozrieť aj na tie obrovské ekonomické škody, ktoré vzniknú. Dovolím si povedať, že to už epidemiológovia vyhodnotiť nevedia,“ dodal Sulík.

„Nemajme len tú koronu pred očami, lebo nám to zničií ekonomiku. To, že by sme otvorili všetky predajne okrem nákupných centier, by rozhodne nezvýšilo ohrozenie nákazou. Veľmi by to zabránilo škodám. Mrzí ma, že to Igor Matovič zúžil takto na dve percentá,“ povedal Sulík.

S Matovičom nesúhlasí: „Nesúhlasím s tým, čo povedal Igor Matovič. Približne 40-tisíc je malých predajní. Za každou predajňou je nejaký príbeh, osud majiteľa.“ Minister hospodárstva ďalej navrhne otvoriť vonkajšie športoviská bez šatní a spŕch. Konkretizoval futbalové ihriská, golfové ihriská či tenisové kurty.