Úvod ZO ZAHRANIČIA Irak: Sex s rovnakým pohlavím je trestný

Irak: Sex s rovnakým pohlavím je trestný

Foto: archív

Organizácia Spojených národov je znepokojená novoprijatým zákonom v Iraku, kriminalizujúcim sexuálne vzťahy osôb rovnakého pohlavia. Vyhlásila to hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

„Sme znepokojení schválením nového zákona irackým parlamentom, ktorý kriminalizuje vzťahy osôb rovnakého pohlavia, ako aj iné formy správania v súkromí, s ktorým súhlasia obe strany,“ uviedla hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová. Zároveň poukázala na to, že za takéto vzťahy možno podľa zákona v Iraku teraz udeliť až 15-ročný trest odňatia slobody.

„Tento zákon je v rozpore s niekoľkými dohodami a dohovormi o ľudských právach ratifikovanými Irakom vrátane Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach,“ dodala Shamdasaniová. Homosexualita je v irackej konzervatívnej spoločnosti tabu, no doteraz neexistoval zákon, ktorý by priamo trestal skutky spojené s ňou.

Novela zákona o boji proti prostitúcii z roku 1988 ukladá tresty nielen za vzťahy rovnakého pohlavia. Podľa zákona je možné udeliť až trojročný väzenský trest aj tzv. transrodovým ľudom. Zákon tiež stanovuje minimálne sedemročný väzenský trest za propagovanie sexuálnych vzťahov osôb rovnakého pohlavia.

Mužom, ktorí sa prezentujú ako ženy, možno podľa novely udeliť trest odňatia slobody v trvaní od troch do piatich rokov. „Existujú rozsiahle dôkazy, že takéto zákony legitimizujú predsudky, vystavujú ľudí zločinom z nenávisti, policajnému násiliu, prenasledovaniu, zastrašovaniu, vydieraniu a týraniu,“ vyhásila Shamdasaniová.