Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko označilo Deutsche Welle za extrémistickú organizáciu

Bielorusko označilo Deutsche Welle za extrémistickú organizáciu

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruské ministerstvo vnútra označilo bieloruskú redakciu nemeckého verejnoprávneho telerozhlasu Deutsche Welle (DW) za extrémistickú organizáciu a zakázalo jej vykonávať akúkoľvek činnosť. Jej pracovníkom tak môže hroziť až sedem rokov vo väzení.

Zákaz sa vzťahuje na všetok obsah vyprodukovaný DW vrátane toho, ktorý zverejní na svojej webstránke, platforme YouTube či Telegram alebo na sociálnych sieťach ruskej redakcie. Každý, kto číta alebo šíri správy DW, by mohol byť obvinený zo spáchania správneho deliktu alebo trestného činu.

Bieloruské ministerstvo obviňuje bieloruskú DW z ohrozovania národnej bezpečnosti a verejnej bezpečnosti, ako aj z diskreditácie a urážania štátnych predstaviteľov. Generálny riaditeľ DW Peter Limbourg krok Bieloruska ostro odsúdil a obvinenia označil za nepodložené a nereflektujúce skutočnú prácu bieloruskej pobočky. Tá sídli v nemeckom meste Bonn a financuje ju spolková vláda.

„Toto rozhodnutie zdôrazňuje jednu kľúčovú skutočnosť: bieloruský režim sa bojí nezávislých médií a robí všetko pre to, aby ľuďom v Bielorusku zamedzil prístup k slobodným informáciám. Bojí sa nezávislých občanov, ktorí si môžu vytvoriť vlastný názor na udalosti v Bielorusku, Európe a vo svete,“ vyhlásil Limbourg.

Bieloruské úrady označili za extrémistické 199 organizácií. Medzi nimi je aj bieloruská pobočka Rádia Sloboda aj nezávislý televízny kanál Belsat, ktorý vysiela v bieloruskom jazyku z Varšavy. „Situácia so slobodou prejavu v Bielorusku je najhoršia v Európe,“ vyhlásil šéf bieloruského Združenia novinárov Andrej Bastunec, podľa ktorého sa Bielorusko vraj podobá Severnej Kórei.