Úvod Politika Irán: Ostatní dohodu nedodržiavajú, nebudeme ani my

Irán: Ostatní dohodu nedodržiavajú, nebudeme ani my

Mohammad Džavád Zaríf. (Foto: archív)

Irán bude podľa ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa pokračovať v odstupovaní od svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody z roku 2015. Zaríf, ktorého vyjadrenia sprostredkovala iránska tlačová agentúra ICANA, uviedol, že Teherán v súvislosti so znižovaním svojich záväzkov podnikne v súčasnej situácii „tretí krok“.

„Musíme povedať, že ak dohodu úplne nedodržujú ostatní, potom ju ani my nebudeme úplne dodržiavať,“ povedal Zaríf, čím mal na mysli krajiny, ktoré sú účastníkmi dohody. Bližšie podrobnosti však neuviedol.

Irán v máji tohto roka oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z dohody, ak ostatné signatárske krajiny neurobia na zmiernenie amerických sankcií viac – najmä v súvislosti s predajom ropy. Teherán takisto pohrozil zavedením ďalších opatrení.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu začiatkom júla potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu U-235, hoci dohoda stanovuje limit 3,67 percenta. Potvrdila tiež prekročenie 300-kilogramového limitu na zásoby nízkoobohateného uránu. Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody jednostranne odstúpili už v máji 2018 a Washington nato obnovil sankcie proti Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.