Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán priznal, že neúmyselne zostrelil ukrajinské lietadlo

Irán priznal, že neúmyselne zostrelil ukrajinské lietadlo

Foto: archív

Irán v sobotu priznal, že jeho armáda „neúmyselne“ zostrelila ukrajinské dopravné lietadlo. Pri tragédii neďaleko Teheránu zahynulo v stredu všetkých 176 ľudí na palube. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na štátne médiá.

Podľa vyhlásenia, z ktorého citovali štátne médiá, sa ukrajinské lietadlo omylom považovalo za nepriateľský cieľ po tom, ako zmenilo smer k „citlivému vojenskému stredisku“ iránskych revolučných gárd. Podľa príslušného vyhlásenia boli v tom čase Iránčania v stave najvyššej pohotovosti.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že zostrelenie lietadla spôsobila ľudská chyba. Teherán sa za tragédiu ospravedlnil s tým, že svoje systémy zmodernizuje, aby sa takýmto chybám v budúcnosti zabránilo. Uviedol tiež, že osoby zodpovedné za tragédiu budú trestne stíhané.

Až do soboty rána Irán popieral, že by príčinou lietadla mohlo byť zostrelenie a tvrdil, že šlo zrejme o „mechanickú chybu“. O tom, že sa ukrajinské lietadlo nezrútilo vinou mechanickej chyby, ale bolo zostrelené, už od štvrtku večera začali hovoriť lídri viacerých krajín, okrem iného americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau, či premiéri Veľkej Británie Boris Johnson a Austrálie Scott Morrison.

Väčšina z nich však jedným dychom dodávala, že nemuselo ísť o zámerné zostrelenie civilného lietadla. K pádu lietadla totiž prišlo krátko po iránskom útoku na dve americké vojenské základne v Iraku, a iránska vojenská obsluha sa preto podľa nich mohla nazdávať, že nestrieľa na civilné, ale na vojenské lietadlo, ktoré sa prišlo pomstiť.

Stredajší iránsky útok na základne v Iraku bol odvetou za zabitie iránskeho generála Kásima Solejmáního na bagdadskom letisku, ktoré nariadil americký prezident Donald Trump. Irán viedol svoj útok zámerne tak, aby nikoho nezabil, a podľa informácií z viacerých zdrojov tesne pred nimi dokonca varoval Američanov.

Lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines havarovalo v stredu krátko po štarte z letiska v Teheráne. Nehodu nikto neprežil. Medzi obeťami boli dvaja Ukrajinci a deväť ukrajinských členov posádky, 82 iránskych občanov, najmenej 57 Kanaďanov, desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.