Úvod ZO ZAHRANIČIA Islandské aerolinky prepustili všetky letušky, cestujúcich obslúžia piloti

Islandské aerolinky prepustili všetky letušky, cestujúcich obslúžia piloti

Foto: archív

Islandská letecká spoločnosť Icelandair prepustila kompletný palubný personál a zodpovednosť za bezpečnosť na palube svojich lietadiel presúva na pilotov. K tomuto kroku pristúpila po tom, ako zlyhali kolektívne vyjednávania so zamestnancami.

Celkovo prepustili 38 členov palubného personálu. Absolútnu väčšinu, teda zhruba 900 zamestnancov, prepustili už v máji v dôsledku opatrení proti koronavírusu. Spoločnosť Icelandair sa snažila dosiahnuť nové zamestnanecké dohody v rámci reštrukturalizácie a posilnenia likvidity, rokovania však neviedli k nijakému konštruktívnemu výsledku.

Spoločnosť sa snaží vymyslieť najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť pasažierov počas letu. Obrátila sa preto na pilotov v zálohe, aby prevzali na seba povinnosti, ktoré majú bežne na starosti letušky a stewardi. Ich úlohou bude predovšetkým bezpečnosť, pretože zvyšok služieb je pre koronavírus obmedzený na minimum.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude táto situácia trvať. Spoločnosť podľa servera Fligt Global uviedla, že dovtedy, kým „príde k uzatvoreniu novej dohody s protistranou“. Odbory vyhlásili, že „to, že prišlo k odmietnutiu novej mzdovej dohody, jasne ukazuje, že požiadavky spoločnosti Icelandair zašli príliš ďaleko“.