Úvod Z DOMOVA Ivan Korčok ohlásil prezidentskú kandidatúru. Chce slúžiť vlasti

Ivan Korčok ohlásil prezidentskú kandidatúru. Chce slúžiť vlasti

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Ivan Korčok bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Dlhoročný diplomat a bývalý šéf rezortu zahraničných vecí chce ísť do volieb ako občiansky kandidát. Svoje rozhodnutie oficiálne oznámil v na mediálnej konferencii v rodnej Banskej Bystrici. Na vizuáli za ním figurovali nápisy Spolupráca, Skúsenosť a Služba vlasti.

„Mojím hlavným cieľom je pomôcť Slovensku. V prípade, že uspejem, chcel by som niesť spoluzodpovednosť za to, ako naša krajina napreduje. Chcem ponúknuť moju skúsenosť z tridsiatich rokov služby Slovenskej republike, nadstraníckosť a zároveň jasné postoje k tomu, ako by sa život v našej krajine mal vyvíjať,“ uviedol Korčok.

Podľa Korčoka Slovensko dlhé roky prešľapovalo na mieste a je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa krajina vymanila zo stagnácie. V kampani chce hovoriť aj o téme vlastenectva a otázke ukotvenia Slovenska.

“V poslednom období cítim, že túto dôležitú tému a ešte dôležitejšiu hodnotu nám zobrali z rúk a privlastnili si ju tí, ktorí hovoria, že je rozpor medzi tým, že niekto sa môže hrdo hlásiť k svojej krajine a zároveň byť Európanom,“ povedal exminister zahraničných vecí.

V kampani plánuje hovoriť aj o ukotvení Slovenska, verejnosti chce vysvetľovať význam a prínos inštitúcií, do ktorých ako krajina patríme. Korčok po období zvažovania už nevidel dôvod toto rozhodnutie odďaľovať. Ako dodal, uvedomuje si, v akom domácom politickom kontexte sa Slovensko v súčasnosti nachádza.

Od parlamentnej kampane sa plánuje držať bokom, v najbližších týždňoch sa chce venovať zberu podpisov v regiónoch. O svojej vízii ako prezidentského kandidáta chce podrobnejšie informovať po septembrových parlamentných voľbách.

Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej pätnásť poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s 15.000 podpismi.

Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb. Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.