Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Vyšetrovanie pádu Prigožinovho lietadla zahŕňa aj úmyselné zavinenie

Peskov: Vyšetrovanie pádu Prigožinovho lietadla zahŕňa aj úmyselné zavinenie

Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Vyšetrovanie pádu lietadla, v ktorom zahynul aj zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, zahŕňa i možnosť, že bol spôsobený úmyselne. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Samozrejme, že sa zvažujú rôzne verzie vrátane úmyselného zavinenia,“ vyhlásil Peskov v súvislosti s leteckým nešťastím, ktoré si vyžiadalo 10 obetí.

Vzhľadom na to, že vyšetrovanie vedie Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, Peskov uviedol, že o medzinárodnom vyšetrovaní sa nauvažuje. Výbor minulý týždeň uviedol, že začal trestné konanie vo veci porušenia zásad bezpečnosti letu.

Ide o štandardný postup používaný pri vyšetrovaní leteckých nehôd v Rusku, keď neexistuje bezprostredný dôvod na podozrenie z trestného činu. Šesťdesiatdvaročný Prigožin zahynul 23. augusta pri havárii lietadla v Tverskej oblasti. Lietadlo typu Embraer Legacy 600 smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo Prigožinove firmy, keď sa zrútilo.

Sledkom po vykonaní genetických testov potvrdil, že medzi obeťami pádu lietadla bol i šéf vagnerovcov. Na palube stroja sa okrem Prigožina nachádzalo deväť osôb vrátane šéfa logistiky Valerija Čekalova a spoluzakladateľa vagnerovcov Dmitrija Utkina.

K havárii prišlo presne dva mesiace po tom, čo sa Prigožin a jeho bojovníci nakrátko vzbúrili proti ruskému vojenskému vedeniu.V Petrohrade sa v utorok konal Prigožinov pohreb. Ruský prezident Vladimir Putin sa na ňom nezúčastnil.