Úvod Politika Izrael otvoril diaľnicu oddeľujúcu izraelských a palestínskych vodičov

Izrael otvoril diaľnicu oddeľujúcu izraelských a palestínskych vodičov

Foto: archív

Izrael otvoril novú diaľnicu v okupovanom západnom brehu Jordánu, ktorej súčasťou je dlhý betónový múr rozdeľujúci cestu pre izraelských a palestínskych vodičov. Médiá ju teda nazvali “diaľnica apartheidu”

Podľa informácií Press TV, približne 3,5-kilometrovým úsekom sa v strede tiahne 8 metrov vysoká bariéra, pozdĺž ktorej sa po západnej strane vezú palestínski vodiči, ktorí majú zakázané vstupovať do Jeruzalema, a po druhej východnej strane jazdia izraelskí osadníci. Cesta bola postavená pred desiatimi rokmi, ale nebola využívaná z dôvodu sporu medzi izraelskou armádou a políciou nad kontrolným stanovišťom.

Podľa izraelského ministra pre verejnú bezpečnosť Gilada Erdana, cesta síce uľahčí preťaženej doprave na oboch stranách a zároveň pomôže Izraelu prekonať “bezpečnostné výzvy”, ale jej stredová bariéra so železným oplotením je považovaná za symbol segregácie Palestínčanov od izraelských osadníkov, takže otvorenie cesty vyvolalo nesúhlas tak zo strany Organizácie pre oslobodenie Palestíny, ako aj od medzinárodných organizácií.

Foto: archív

“Toto je izraelský príklad apartheidu a rasistickej separácie, ktorá kedysi existovala v Juhoafrickej republike,” uviedol izraelský mediálny predstaviteľ OBSE Ahmad Majdalani. “Každý Izraelčan, ktorý verí v demokraciu, by sa mal hanbiť za túto novú cestu.” Palestínčania sa už dávno obávali, že cestné a podobné stavebné projekty v oblasti by nakoniec rozdelili Západný breh na polovicu a ďalej by bránili palestínskym plánom pre budúci štát.

Izraelská mimovládna organizácia, vystupujúca proti izraelským aktivitám zameraným na rozšírenie osídlenia, varovala, že cesta uľahčuje dochádzanie izraelských osadníkov na úkor palestínskych dedín, ktoré ostávajú naďalej izolované od Jeruzalema a ich obyvatelia prechádzajú len medzi severom a juhom Západného brehu. Jeruzalem je už oddelený od Západného brehu tzv. izraelskou “apartheidovou stenou”, teraz teda pribudla “apartheidová diaľnica”.

Podľa The New York Post, cesta č. 4370 spája osídlenie Geva Binyamin k ceste č.1 (jeruzalemsko-telavivská diaľnica) medzi tzv. French Hill a tunelom popod horu Scopus, takže skutočne pomáha skôr izraelským osadníkom k ľahšiemu dochádzaniu do Jeruzalema. Cesta, ktorá leží mimo jurisdikcie Jeruzalema, bude otvorená denne od piatej hodiny ráno do poludnia denne a používa sa predovšetkým pre osadníkov prichádzajúcich do mesta za prácou a štúdiom.