Úvod ZO ZAHRANIČIA Izrael sa pripravuje na pravdepodobné scenáre konfliktu s Palestínou

Izrael sa pripravuje na pravdepodobné scenáre konfliktu s Palestínou

Foto: archív

Izrael sa pripravuje na všetky pravdepodobné scenáre konfliktu s Palestínčanmi. BBC o tom informoval hovorca izraelských vojenských síl. Krajina na hranici s pásmom Gazy sústreďuje čoraz viac vojenských jednotiek.

Izraelské médiá informovali o ďalšej sérii útokov smerujúcich z pásma Gazy. Rakety vystrelené z tohto územia mierili na stredný a južný Izrael. Izrael však v uplynulých dňoch zasiahol viaceré ciele v pásme Gazy, okrem iného aj šesťposchodovú obytnú budovu.

Na deeskaláciu napätia už vyzvali Spojené štáty, Spojené kráľovstvo či Európska únia. Násilie sa aj napriek tomu stupňuje, a to predovšetkým v izraelských mestách so zmiešanými židovsko-arabskými komunitami. Izraelský prezident Reuven Rivlin označil situáciu v krajine za občiansku vojnu.

Masové nepokoje spustil zásah izraelských ťažkoodencov proti Palestínčanom zabarikádovaným v mešite Al-Aksá počas osláv Dňa Jeruzalema. K rastu napätia však zároveň prispeli aj o sociálno-ekonomické problémy a diskriminácia, ktorým dlhodobo čelia arabskí obyvatelia Izraela.