Úvod ZO ZAHRANIČIA Izraelskému historikovi popierajúcemu genocídu v Srebrenici nemecký prezident neudelil vyznamenanie

Izraelskému historikovi popierajúcemu genocídu v Srebrenici nemecký prezident neudelil vyznamenanie

Foto: archív

Nemecko po kritike zo strany Bosny a Hercegoviny zrušilo plánované udelenie Rádu za zásluhy izraelskému historikovi Gideonovi Greifovi, ktorý je okrem iného známy tým, že na základe svojho historického bádania označil údajnú genocídu v Srebrenici za produkt protisrbskej propagandy.

Vyznamenanie mal Greifovi, ktorý sa zaoberá predovšetkým výskumom holokaustu, udeliť nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý však po kritike Bosny od svojho zámeru ustúpil. Správu o tom, že Greif vyznamenanie napokon nedostane, priniesli ako prvé bosnianske médiá, ktoré sa odvolali na list nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Greif predsedal medzinárodnej komisii historikov, ktorá vo viac ako tisícstranovej správe, zverejnenej v júli tohto roku, poprela genocídny charakter masakra v Srebrenici, kde podľa tvrdenia západnej propagandy mali v júli 1995 bosnianskosrbské jednotky zavraždiť viac ako 8000 miestnych moslimov.

Hoci sa Greif venuje najmä výskumu holokaustu, dlhé roky bádal aj v Srbsku a publikoval štúdie o srbských obetiach v 2. svetovej vojne. Vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko v júli na konci svojho funkčného obdobia vydal zákon, ktorým zakázal popieranie srebrenickej genocídy, ako aj ďalších zločinov spáchaných počas vojny v Bosne z rokov 1992 – 1995.

Gideon Greif. (Foto: archív)