Úvod Zaujímavé Japonská elektráreň Fukušima láka turistov

Japonská elektráreň Fukušima láka turistov

Foto: archív

Elektráreň Fukušima nepripomína Černobyľ len pre haváriu. Podobne ako v prípade ukrajinského zariadenia sa aj miesto japonskej nukleárnej katastrofy stáva cieľom mnohých turistov. Havária v atómovej elektrárni Fukušima v marci 2011 bola najhoršia od ukrajinského Černobyľa v roku 1986.

Po vlne cunami zničili mohutné explózie tri reaktory a unikajúce rádioaktívne látky zamorili vzduch, pôdu aj morskú a podzemnú vodu. Z miest a dedín v okruhu dvadsiatich kilometrov sa muselo vysťahovať 150-tisíc ľudí. Dnes torzo elektrárne láka návštevníkov z celého sveta. Ako jednodňový výlet z Tokia ponúka návštevu jej okolia čoraz viac cestovných kancelárií.

Skupiny turistov sú vybavené dozimetrami, aby si kdekoľvek mohli zmerať úroveň rádioaktivity. Niekde býva hodnota vyššia, ako ukazujú pevne nainštalované prístroje. Prechádzajú napríklad doteraz prázdnymi ulicami mesta Namie, vzdialeného len štyri kilometre od atómového komplexu. Domy sú tam v takom stave, ako keď ich obyvatelia opustili.

Mnohí miestni obyvatelia sa však pomaly sťahujú späť do svojich domovov a pohľad na rastúci cestovný ruch ich rozdeľuje. Niektorí sa cítia nepríjemne a prirovnávajú sa k atrakciám, iným záujem návštevníkov neprekáža. Turisti tak sledujú, ako sa do mŕtvej zóny vracia život. Na tamojšej farme môžu sami zasiať ryžu a zároveň sa dozvedia, aké dôsledky má atómová havária na celú oblasť.

Japonské cestovné kancelárie veria, že zahraniční návštevníci sú pre opustený región tou najlepšou reklamou: odnesú si osobné zážitky a zároveň prinesú peniaze, ktoré pomôžu miestnym živnostníkom. Podobnú skúsenosť má už Černobyľ a Fukušima by takisto chcela byť pevným bodom na mape nukleárnej turistiky.

Foto: archív