Úvod Politika Japonská vláda buduje základňu USA aj napriek protestom

Japonská vláda buduje základňu USA aj napriek protestom

Foto: archív

Japonská vláda začala práce v zátoke Henoko na ostrove Okinawa, kam má byť presunutá letecká základňa amerického námorníctva, a to aj napriek odporu miestnej správy aj obyvateľov, ktorí to vnímajú ako vnútený, nedemokratický krok. Robotníci na mori vyznačujú pospájanými plavákmi plochu, ktorá má byť zaplnená kameňmi a zeminou. Niektorí miestni obyvatelia sa na miesto pokúšajú dostať v člnoch, ale znemožňuje im to pobrežná stráž. Ďalší miestni protestujú pri neďalekej americkej základni.

„Je to nehorázne,“ povedal reportérom zástupca okinawského guvernéra. „Centrálna vláda vôbec neberie do úvahy pocity miestnych ľudí.“ Okinawská prefektúra bude podľa neho chcieť o veci rokovať s vládou. Do zátoky Henoko má byť presunutá základňa Futenma, ktorá sa nachádza v husto osídlenej oblasti na juhu toho istého ostrova. Spojené štáty a Japonsko sa už pred 20 rokmi dohodli, že ju uzavrú a presunú na iné miesto na ostrove. Prítomnosť americkej armády na ostrove je dlhodobo citlivou záležitosťou.

Obyvatelia Okinawy sa sťažujú na nadmerný hluk spôsobený preletmi vrtuľníkov, znečistenie životného prostredia aj zvýšenú kriminalitu v okolí základne. Napätie sa vystupňovalo v roku 1995 po znásilnení miestnej školáčky trojicou Američanov. Mnohí miestni ľudia si želajú úplný odchod amerických vojakov z ostrova.

Foto: archív