Úvod ZO ZAHRANIČIA Japonskí rybári chcú zastaviť vypúšťanie odpadovej vody z Fukušimy. Podajú žalobu

Japonskí rybári chcú zastaviť vypúšťanie odpadovej vody z Fukušimy. Podajú žalobu

Foto: archív

Viac ako stovka japonských rybárov a miestnych obyvateľov z okolia poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima avizuje podanie žaloby s cieľom zastaviť vypúšťanie odpadovej vody z elektrárne do Tichého oceánu.

Japonsko začalo 24. augusta, po dvanástich rokoch od jednej z najhorších jadrových katastrof, vypúšťať upravenú odpadovú vodu do Tichého oceánu. Tokio trvá na tom, že je bezpečná. Vypúšťanie odmieta veľká časť japonských rybárov. Tvrdia, že to zničí ich úsilie zlepšiť povesť miestneho rybárskeho priemyslu po havárii spôsobenej cunami v roku 2011 vo Fukušime.

Vyše sto žalujúcich osôb podá žalobu na okresnom fukušimskom okresnom súde v piatok 8. septembra, uviedla pre médiá členka sekretariátu skupiny Sugie Tandžiová. „Vláda nedodržala svoj sľub, že sa najprv dohodne s rybármi, kým urobí rozhodnutie vypúšťať odpadovú vodu,“ doplnila.

„Toto je zlá politika, pretože ignoruje silný nesúhlas nielen združenia fukušimských rybárov, ale tiež združení po celej krajine,“ napísala skupina vo vyhlásení. Dodala, že vypúšťanie odpadovej vody do oceánu nikdy nemožno tolerovať, pretože spôsobuje nové obete ekologickej katastrofy,” dodala.

Vypúšťanie vody vyvolalo ostrú kritiku Číny, ktorá zakázala dovoz japonských morských rýb. Japonské úrady a firmy boli tiež bombardované tisíckami kritických telefonátov z čínskych telefónnych čísel. Len samotná radnica Tokia prijala od 24. do 31. augusta 34.000 takýchto telefonátov.

Predstavitelia japonskej vlády sa snažia ubezpečiť verejnosť, že ryby a ďalšie výrobky z oblasti Fukušimy sú bezpečné na konzumáciu. Premiér Fumio Kišida a veľvyslanec USA v Japonsku Rahm Emanuel preto minulý týždeň pred televíznymi kamerami jedli ryby vylovené v okolí Fukušimy.