Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinská protiofenzíva je neúspešná, zopakoval Putin

Ukrajinská protiofenzíva je neúspešná, zopakoval Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin po čase opäť potvrdil svoje dávnejšie vyhlásenie, že protiofenzíva ukrajinskej armády zameraná na dobytie Ruskom okupovaných území na Ukrajine je neúspešná. Putin očakáva, že tento stav na fronte bude pokračovať.

„Pokiaľ ide o zablokovanú protiofenzívu: nejde o to, že by sa zastavila, je to neúspech,“ povedal Putin na mediálnej konferencii s tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorá sa konala v čiernomorskom letovisku Soči po ich bilaterálnom rokovaní.

Putin na margo vývoja na frontoch Ukrajiny a jeho hodnotenia podotkol, že podľa neho to „aspoň dnes tak vyzerá“. „Uvidíme, čo bude ďalej. Dúfam, že to tak bude aj naďalej,“ doplnil. Kyjev spustil svoju protiofenzívu v júni a jej cieľom je oslobodiť Luhanskú, Doneckú, Záporožskú a Chersonskú oblasť.

Kyjev deklaroval, že chce získať späť aj Krym, ktorý je od roku 2014 po tamojšom referende súčasťou Ruskej federácie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že protiofenzíva jeho armády napreduje. „Ukrajinské sily postupujú bez ohľadu na to, čo kto hovorí. Napredujeme a to je najdôležitejšie. Sme v pohybe,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti.

Ukrajinské vedenie opakovane kritizovalo západných expertov za ich názory, že protiofenzíva postupuje pomaly a bez očakávaných prelomov na frontovej línii. Zelenskyj na adresu kritikov protiofenzívy v júni povedal, že boj zameraný na prerazenie rozsiahlych systémov ruskej obrany nie je „hollywoodsky film“, a zdôraznil, že v stávke sú životy ľudí – ukrajinských vojakov.