Úvod Spoločnosť Jaromír Šmátrala: Slovenský hokej posunieme späť medzi najlepšie svetové tímy

Jaromír Šmátrala: Slovenský hokej posunieme späť medzi najlepšie svetové tímy

Jaromír Šmátrala. (Foto: archív)

Slovenský hokej je jeho srdcovou záležitosťou a často zdôrazňuje, že mu nie je ľahostajná budúcnosť tohto športu, ktorý má u nás síce hlboké tradície, ale zaslúžil by si väčšiu pozornosť, akú dnes venujeme jeho rozvoju. Aj preto sa rozhodol kandidovať na funkciu prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). V súboji budú jeho súpermi hokejové legendy Miroslav Šatan a Dárius Rusnák. Zhovárali sme sa s bývalým hokejistom, právnikom a v súčasnosti kontrolórom SZĽH Jaromírom Šmátralom.

Vaša osoba nie je verejnosti známa tak ako Miroslav Šatan či Dárius Rusnák. Zastávate však jednu z kľúčových pozícií v SZĽH. Prezraďte nám, prečo ste sa rozhodli kandidovať na prezidenta v SZĽH?

To, že nie som tak verejne známy sa môže javiť ako hendikep. Ale základ úspechu je vedieť urobiť z nevýhody výhodu. Využívam všetok svoj čas na komunikáciu s klubmi, a menej sa venujem médiám. Slovenský hokej potrebuje systematickú prácu, mám jasnú víziu a plán realizácie.

Je potrebné preinvestovať viac peňazí do klubov, zamerať sa na rekonštrukciu existujúcich zimných štadiónov a budovanie nových plnohodnotných zimných štadiónov, rozvíjať talent u detí už od 6 – 7 rokov, obnovenie mandátnych trénerov, ktorých vzdelávanie a financovanie bude zabezpečené zväzom, budovať slovenskú školu hokeja a vrátiť slovenský hokej na svetovú úroveň.

Máme po majstrovstvách sveta v hokeji, ako hodnotíte výsledok šampionátu?

Zo spoločenského, ekonomického a organizačného hľadiska dopadli domáce MS v hokeji pozitívne. Takisto predvádzaná hra našich hokejistov bola divácky atraktívna, predvádzali sme ofenzívny a priamočiary hokej. Avšak v zlomových zápasoch sme prepadli takticky a stratili sme šancu na postup zo skupiny. Preto naše umiestnenie musíme objektívne hodnotiť ako neúspešné, keďže cieľ bol minimálne postúpiť zo skupiny. 

Ako vnímate súčasný stav hokeja na Slovensku. Ideme správnym smerom?

Sme hokejovou krajinou, máme bohatú a úspešnú históriu, vychovali sme veľa hráčskych legiend. Naozaj, keď sa obzrieme, môžeme byť hrdí. Avšak nedá sa večne žiť z histórie a hrdosti. Žiaľ, musím konštatovať, že vývoj hokeja na Slovensku začal stagnovať, momentálne nepatríme medzi svetovú špičku, boríme sa s klesajúcou hráčskou základňou, nedostatkom financií v kluboch. Zdá sa, že nemáme dlhodobú stratégiu rozvoja hokeja. Najskôr sme sledovali kanadskú školu, potom fínsku, teraz znova kanadskú. Je v tom chaos, bez dlhodobého konceptu. Pýtam sa, prečo nerozvíjame slovenskú školu?

Načrtli ste klesajúcu hráčsku základňu, ako by sa s tým mal zväz vyrovnávať?

Povedzme si na rovinu, hokej nie je jediným športom na Slovensku. Takisto nie je tým najdostupnejším. Mladí ľudia dnes toľko nešportujú ako kedysi, takisto majú väčší výber športov. Za krátky čas nám vyrástli dynamicky rastúce športy ako napríklad florbal. Mladé športy sú pre nás konkurenciou a celkom objektívne nám berú z hráčskej základne.

Slovenský hokej musí reagovať na konkurenciu v oblasti športov. Športové návyky a zvyklosti sa menia. Ak nebudeme vedieť poskytnúť mladým rodinám atraktívne, kvalitné a konkurencieschopné podmienky pre hokej, tak nám jednoducho neprejavia dôveru, a vyberú si iný šport, ktorý pre nich bude atraktívnejší a dostupnejší. Narážam tu na dostupnosť hokejových hál, kvalitných trénerov a finančnej a materiálnej podpore pre mladých hokejistov.

Stojíme pred neľahkou úlohou. Náš hokej má úspešnú minulosť, no musí seriózne zabojovať o priazeň mladých rodín. Musí fungovať transparentne a budovať užšiu spoluprácu medzi štátom – samosprávami – SZĽH – regionálnymi zväzmi a školami. Jednoducho, ak nezačneme ťahať za jeden povraz, do pár rokov nás predbehnú mladšie a dostupnejšie športy. Hokej na Slovensku sa musí revitalizovať, jednoducho musí omladnúť, aby bol bližšie aj k mladšej generácii a lepšie s nimi dokázal pracovať.

Foto: archív
Čo by patrilo medzi prvé veci ktoré by ste realizovali po zvolení?

V prípade úspechu vo voľbách plánujem okamžite rokovať s jednotlivými zástupcami klubov, predstavím im moju víziu a zároveň vypočuť si ich predstavy a smerovanie slovenského hokeja z pohľadu krátkodobého ako aj dlhodobého rozvoja hokeja. Verím, že spoločnými silami posunieme slovenský hokej späť medzi najlepšie svetové tímy.

Ako by mala vyzerať úroveň nášho hokeja o desaťročie?

Budem stručný. Viac peňazí v kluboch. Rozšírenie hráčskej základne. Modernizácia a výstavba nových plnohodnotných hál.

Vo vašich vystúpeniach hovoríte veľa o financiách a financovaní klubov. Kde zoženiete dodatočné financie?

Zdôrazňujem, že zväz už dnes disponuje dostatkom financií, len tie sa nedostávajú v dostatočnom rozsahu klubom. Napriek 4,5-miliónovému navýšeniu štátnej podpory pre zväz od roku 2015 až doteraz, kluby deklarujú, že nedostávajú viac financií zo strany SZĽH, niektoré kluby dokonca deklarujú zníženie finančnej podpory.

Neefektívne prerozdeľovanie financií pokladám za kľúčový problém. Samozrejme, sú aj iné dostupné možnosti a nástroje napríklad novovzniknutý fond na podporu rozvoja športu či športové poukazy.

Posledný rok poznačil náš hokej aj spor okolo nového loga našej reprezentácie, zväz sa sporil so štátom, no nakoniec ustúpil. Aký na to máte názor? Nebol to zbytočný konflikt?

Viem si predstaviť aj lepšie investovanú energiu…

Richard Lintner vás verejne vyzval aby ste odstúpili v prospech Miroslava Šatana. Pomerne tvrdo ste mu odpovedali, že nemienite ustúpiť. Nevnímate to ako mediálny tlak?

Určite ste si všimli, že skupina okolo Miroslava Šatana je mediálne protežovaná. Majú veľký priestor v médiách a ten využívajú aj na výzvy na odstúpenie svojich súperov. Prečo sa nezamerajú na svoju prácu a namiesto toho sa snažia zastrašiť svojich súperov? Možno sa boja? Prečo by mali súperi pána Šatana odstúpiť? Aby automaticky vyhral, bez boja? Celý život som športovec, nepomýšľal som nad odstúpením, tiež sa viem vyrovnať s tlakom. Neurazte sa, ale prvoradé sú pre mňa kluby, nie médiá.