Úvod ZO ZAHRANIČIA Joe Biden pripúšťa kandidatúru na prezidenta aj v roku 2024

Joe Biden pripúšťa kandidatúru na prezidenta aj v roku 2024

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden pripustil, že by sa chcel v roku 2024 opäť uchádzať o Biely dom. Jeho výrok prekvapil prítomných novinárov, keďže má 79 rokov a v januári pri inaugurácii bol najstarším americkým prezidentom v histórii.

Joe Biden sa podľa vlastných slov teší dobrému zdraviu, čo je aj dôvodom, prečo nevylučuje svoju ďalšiu prezidentskú kandidatúru o tri roky. Podmienkou však podľa neho je, aby sa cítil minimálne tak dobre ako doteraz.

Americkí prezidenti často opätovne kandidujú na tento post. V prípade Bidena však ide o prekvapivý krok z dôvodu jeho veku, keďže v januári 2024 by mal 82 rokov. Za prvý rok v úrade mu navyše klesla popularita na minimum.

Bidenovu ambíciu uchádzať sa o znovuzvolenie by podľa jeho vlastných slov umocnil aj fakt, ak by sa do prezidentskej kandidatúry opäť zapojil aj Donald Trump. Vzťahy medzi oboma politikmi sú aj rok po voľbách napäté.

Trump naďalej tvrdí, že hlasovanie bolo zmanipulované. Ukradnutým voľbám, ako ich zvykne nazývať, sa chce venovať aj v avizovanom prejave 6. januára, teda rok po tom, ako na budovu Kapitolu zaútočili demonštranti, pričom zomrelo päť ľudí. Na rovnaký deň avizoval prejav aj Biden.