Úvod Z DOMOVA Lengvarský pripustil, že štát odkúpi od Penty novú nemocnicu na Boroch

Lengvarský pripustil, že štát odkúpi od Penty novú nemocnicu na Boroch

Vladimír Lengvarský. (Foto: archív)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa po dlhšom čase otvoril tému možného odkúpenia koncovej nemocnice na bratislavských Boroch štátom, ktorej výstavbu financovala finančná skupina Penta. Ako však povedal novinárom, alternatív podľa neho jestvuje viacero.

„Prevádzkovateľom by mohla byť súkromná spoločnosť a majiteľom by mohol byť štát. Situácia sa však bude odvíjať aj od toho, čo bude ekonomicky výhodné a najrýchlejšie. Slováci majú dostať takú zdravotnú starostlivosť, aká im v 21. storočí prislúcha,” vyhlásil minister.

Lôžok v v hlavnom meste je podľa ministra dosť. Otázkou je ich kvalita. “Ak vás bude ošetrovať ten istý lekár a tá istá zdravotná sestra a bude to na Kramároch alebo v nových Boroch, tak pre pacienta je voľba, kde chce byť ošetrený, jasná,“ doplnil.

Moderné nemocnice by mali poskytovať oveľa väčší komfort aj prístrojové vybavenie. Malo by tiež prichádzať k minimálnemu styku obslužného personálu s pacientmi. Samozrejmosťou by mali byť moderné urgentné príjmy.

Poukázal na to, že v projekte optimalizácie siete nemocníc sa ráta s jednou národnou koncovou nemocnicou. Pripustil, že ide o obrovský projekt. Za štyri roky sa podľa ministra takáto nemocnica vybudovať nestihne.

Uviedol tiež, že sa riešia aj prípadné iné zdroje financovania na jej vybudovanie. Časť financií by teda mohla ísť z plánu obnovy a ďalšia podľa Lengvarského z iných zdrojov.

„Veľká koncová nemocnica by tu mala byť či už z hľadiska liečenia pacientov, alebo výučby pre študentov,“ povedal. Projekt veľkej koncovej nemocnice v Bratislave má podľa neho niekoľko variant.

Nemocnica finančnej skupiny Penta v bratislavských Boroch. (Vizualizácia: archív)