Úvod ZO ZAHRANIČIA Joe Biden: Sme pripravení viesť svet

Joe Biden: Sme pripravení viesť svet

Joe Biden. (Foto: archív)

Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil svoj pracovný tím, ktorý je podľa jeho slov pripravený po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa obnoviť  “americké vedenie vo svete”.

„Je to tím, ktorý udrží našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí,“ uviedol podľa agentúry AFP Biden, pričom predstavil svoje nominácie na ministra zahraničných vecí, poradcu pre národnú bezpečnosť, šéfku spravodajských služieb a ďalšie kľúčové pozície v kabinete.

„Je to tím, ktorý odráža skutočnosť, že Amerika je späť. Sme pripravení viesť svet, nie ustupovať z neho,“ uviedol novozvolený prezident. Biden si za ministra zahraničných vecí vybral svojho dlhoročného poradcu pre zahraničnú politiku Antonyho Blinkena.

Ako uvádza AFP, Blinken sľúbil, že bude pokračovať v spolupráci na celom svete, pričom uviedol, že Spojené štáty nemôžu samotné vyriešiť globálne problémy. „Musíme postupovať s rovnakou mierou pokory a dôvery,“ uviedol Blinken.

Biden si za osobitného vyslanca pre klímu zvolil bývalého šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho, ktorý vo svojom vystúpení vyzval na zvýšenie ambícií pri znižovaní emisií, keďže záväzky z parížskej klimatickej dohody podľa neho nie sú dostatočné.

Biden tiež nominoval prvého Latinskoameričana, rodáka z Kuby a právnika Alejandra Mayorkasa, ktorý bude viesť ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť. Tookrem iného  dohliada na prisťahovalectvo.

Za riaditeľku amerických spravodajských služieb si vybral Avril Hainesovú, niekdajšiu zástupkyňu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Bude to úplne prvá žena v tejto funkcii. Biden tiež oznámil, že dlhoročná diplomatka Linda Thomasová-Greenfieldová bude nominovaná na post veľvyslankyne USA pri OSN a bude mať postavenie člena kabinetu.

Jake Sullivan, ktorý pracoval ako bezpečnostný poradca Bidena, keď ten ešte v administratíve Baracka Obamu zastával funkciu viceprezidenta, bol nominovaný za poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Všetko sú to ostrieľaní predstavitelia z administratívy dvojice Obama-Biden z rokov 2009 – 2017 a vo svojich oblastiach majú mimoriadne skúsenosti, píše AFP.

Kerry, ktorý slúžil v rokoch 2013 až 2017 ako minister zahraničných vecí a v roku 2015 v mene Spojených štátov podpísal parížsku klimatickú dohodu – a bol potom svedkom, ako od nej prezident Donald Trump odstúpil -, sa stane členom Rady pre národnú bezpečnosť. Bude to prvýkrát, čo bude mať rada špecialistu na zmenu klímy.

Mayorkas, bývalý federálny prokurátor, bol počas pôsobenia prezidenta Obamu riaditeľom Amerického úradu pre občianstvo a imigráciu a potom námestníkom na ministerstve pre vnútornú bezpečnosť.

Sullivan zastával funkciu riaditeľa úradu pre plánovanie politiky na ministerstve zahraničných vecí a bol tiež zástupcom riaditeľa kancelárie niekdajšej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej. Bol aj hlavným vyjednávačom v prvých fázach rozhovorov o iránskej jadrovej dohode, od ktorej Trump neskôr odstúpil.