Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump oficiálne oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi. Trump na sociálnej sieti napísal, že americká agentúra Všeobecná správa služieb (GSA), ktorá zabezpečuje fungovanie federálnych úradov, by „mala urobiť to, čo je potrebné“.

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. „Verím, že zvíťazíme,“ povedal a dodal, že „v najlepšom záujme“ krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Jeho vyjadrenie prichádza po tom, čo šéfka GSA Emily Murphyová uviedla, že Trumpova administratíva sprístupňuje finančné prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci. Murphyová predtým odmietla podpísať list, na základe ktorého by tím Bidena získal prístup k americkým úradom a mohol formálne začať svoju prácu.

Bidenov tím spomenuté rozhodnutie úradu privítal a vo vyhlásení uviedol, že prichádzajúcej administratíve tak budú poskytnuté „zdroje a podpora potrebné na hladké a pokojné odovzdanie moci“.

Úlohou amerického úradu po zvolení nového prezidenta je umožniť tímu „zjavného víťaza“ volieb prístup k vládnym budovám, e-mailom, vládnym úradníkom a počítačovým systémom, uvoľniť vopred schválené financie na platy a vládu a vytvoriť pre novú administratívu priestory v každom americkom úrade.

Odvtedy, čo americké mainstreamové médiá vyhlásili Bidena za víťaza prezidentských volieb z 3. novembra, Trump inicioval sériu súdnych sporov a preratúvanie odovzdaných voličských hlasov. Tvrdí, že prezidentské voľby boli sfalšované.